Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

heroes.jpgPrvní Assault Heroes považuji za jednu z nejlepších akčních casual her současnosti. Pojetím jednoduchá, ale zábavou a konceptem velkorysá hra, vyšla na Xbox Live Arcade před dvěma lety a minulý rok pak i na počítače. V této hře se chopíte ovládání bojového vozítka, nebo člunu, přičemž bylo použito tradiční arkádové schéma ovládání, kdy jednou analogovou páčku ovládáte směr jízdy a druhou směr palby a spoušť zároveň.

Nicméně i přese všechny kvality je cena za stažení PC verze 20 euro docela nadsazená, nicméně ještě lepší originál pro XBLA je mnohem lacinější. Nic to ale nemění na faktu, že Assault Heroes nabízí krystalicky čistou hratelnost arkádové střílečky s mechanizovanými prostředky, přitom můžete dokonce z vozidla kdykoli vystoupit a chodit po svých. To je ale jen pro absolutní hardcore maniaky a neznám nikoho, kdo by to přežil déle než pár chvil.

Hra nabízí kampaň, která zabere zhruba 4-6 hodin, přitom ji lze absolvovat i v kooperaci na rozdělené obrazovce a přes internet. Takže si klidně můžete hru střihnout i několikrát po sobě, přece jen zdejší parádní souboje s bossy na konci každé úrovně jsou poměrně velkou výzvou. I proto mám radost z ohlášeného druhého dílu, který se nejdříve opět objeví na XBLA již v průběhu nastupujícího jara. A je na co se těšit, protože úspěšný koncept bude sice zachován, a to včetně pohledu z ptačí perspektivy, ale nově budete moci zaujmout i jakékoli nepřátelské vozidlo.

Tudíž si takto vlezete nejen do čtyřkolové buginky a člunu, ale také do tanků a bitevních vrtulníků. Přitom prostředky můžete střídat jak na běžícím pásu. Zachovány zůstanou i podzemní úrovně, kdy chodíte striktně po svých, ale bude jim dán daleko větší prostor a proto budou mnohem rozsáhlejší. Tuto skutečnost ale nevidím moc rád, protože tyto části úrovní jsou v jedničce poměrně obtížné a tolik mě nebaví, jako mise s vozidly na povrchu. Nicméně jestli se do podzemí spustíte, je v prvním dílu na vaší volbě. Pokud i toto zůstane zachováno do dvojky, nebudu mít žádných námitek.

Podle níže uvedeného krátkého gameplay videa opět skvěle vypadají souboje s obřími bossy, což platilo vlastně už i pro první díl. Podle tvůrců má být prostředí ještě více zničitelné a kampaň, jak jinak opět v singlu i koopu, by měla zabrat minimálně 7-8 hodin hraní (mluví se o 30% procent herní doby navíc), což je na XBLA hru za “dvě stovky” vynikající hodnota.

Oficiální www stránka prvního dílu Assault Heroes s možností stažení dema a nákupu plné PC verze je zde.