Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

bioshock.jpgNedávno uvolněné demo pro Xbox 360 spustilo doslova lavinu stahování a i tak spolehlivou službu, jako je Xbox Live!, docela zahltilo. Samozřejmě jsem těch 1,3 GB dat stáhl a asi po pěti až šesti hodinách stahování na 4 MB lince jsem si celé demo pozorně zahrál. Mé dojmy a takové shrnující preview vyjdou zítra na serveru Hrej.cz, nyní se ale zaměřím na několik dojmů, které jsem do svého článku nevložil.

Předně Bioshock vypadá náramně a podle mě to je po Gears of War druhá nejhezčí hra pro Xbox 360. Sice šlape "jen" v režimu 720p, ale všechny textury jsou velmi detailní a ostré. Je vidět i použití až čtyřnásobného vyhlazování a rozhodně nemůžu potvrdit dojmy některých hráčů, že textury na zdích jsou hodně hrubé. Výhrady mám tak pouze k vodě, která v noci spíše připomíná rtuť a za světla nevypadá tolik reálně, jako v některých jiných hrách. Podobně animované nebe jsem již viděl lepší, ale to stejně za celé dobrodružství skoro ani nespatříte.

Škoda že demo neukázalo upgrade palných zbraní, přičemž zajímavě zní možnost používání mnoha různých typů kulek pro různé protivníky a materiály. Oproti tomu plazmidy již v demu ukazují svoji neskutečnou zábavnost a kvituji, že i na těžší obtížnosti nebude o energii potřebnou k sesílání těchto nadpřirozených dovedností velká nouze. Velmi dobře na mě zapůsobila zvuková stránka. Hudba je funkční, ale prostorové ozvučení je na dnešní standard mnohem více silné a efekty do zadních reproduktorů jsou perfektně namixovány.

Do plné hry snad tvůrci zapracují na synchronizaci titulků, které v demu mnohdy vůbec neodpovídají vyřčeným slovům. Ovšem jejich forma, kdy se další várka textu objeví docela znenadání a slov je na jedné obrazovce až zbytečně moc, se asi již nezmění. Výborné a intuitivní je ale ovládání, kdy spodní čelní tlačítka suplují spouště plazmidových útoků a střelby, přičemž dvojice horních tlačítek logicky přepíná schopnosti a zbraně. Pojetím je Bioshock vlastně naprosto klasická a hodně přímočará 3D střílečka, přičemž hlavně linearita z prostředí doslova čiší.

Ale není to na škodu, protože umný design a art deco styl města Rapture to bohatě vynahrazuje. Určitě nejlepšími prvky ale bude kombinované použití zbraní a hlavně speciálních schopností, tedy plazmidů. Už jen jednoduché kombo elektrický šok + majznutí hasákem do palice poslouží velmi dobře. Díky několika obtížnostem si tu svoji najde opravdu každý. Na nejtěžší je skoro každý souboj s více nepřáteli docela výzva, ale na prvotní obtížnost je průchod hrou hodně lehký a života i Eve energie je všude dost, tedy přesněji v každé mrtvole dost.

Nepochybuji tedy o tom, že se Bioshock povedl a do žánru 3D akcí přinese svěží vítr výborné atmosféry a skvělého herního designu. Alespoň by ale hlavní hrdina mohl také něco málo říci, to jeho mlčení mě děsilo pomalu víc než strašidelné okolí. Pozn: Pc verze prý vypadá ještě o chlup lépe než na Xboxu.

Oficiální www stránka Bioshocku je zde (chválím i možnost statického HTML layoutu bez flashe!).