Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

bmw.jpgV poslední době se roztrhl pytel s nebývalou nadílkou plných her zadarmo. Má poklona patří Ubisoftu, který uvedl své tři kousky k bezplatné distribuci. Far Cry je z tohoto balíku určitě největším hitem, následován prvním znovuzrozeným dobrodružstvím Prince of Persia. Do třetice si pak můžete stáhnout i mírně nezajímavé králíky z Rayman Raving Rabbids.

A to jsem ještě nezmínil první dějství zavedené strategické série Command & Conquer a samo sebou i předevčírem uvedený reklamní titul BMW M3 Challenge. Ten si objednala právě automobilka BMW pro oslavu světové premiéry nové M3 Coupé, která se konala na právě probíhajícím autosalonu ve Frankfurtu. Proto také hra vyšla v den zahájení veletrhu.

Balík zvící něco přes 300 mega dat toho sice moc nenabízí, ale i tak si myslím že je to za tu cenu lákavá nabídka. Zajezdit si můžete všeho všudy s jedním vozem BMW M3 Coupé, ale na výběr máte alespoň dvojici litých kol a všechny laky, které obléká skutečné vozidlo. Auto je pak vymodelováno akurátně a detailně včetně reálného a animovaného interiéru, ovšem bez dynamického stínování.  Jistou zastaralost sic modernizovaného enginu původem z GT Legends ukazují např. přední rozsvícená světla, která jsou daleka xenonovým výbojkám a okrasným světelným kolečkám skutečného automobilu.

Stejně tak je jediný okruh ve hře Nürburgring také na dnešní poměry méně detailní a krapet nevýrazný, ovšem zase se nabízí jak jeho dlouhá verze pro velké ceny, tak i kratší varianta pro sprinty. Navíc je k dispozici i nastavení denní doby, kdy se jízda odehrává. Menu jízdních režimů pak ukrývá kromě testovací jízdy ještě timetrial s podporou ghost car, plný závodní víkend (trénink, kvalifikace, závod) a vítaný multiplayer přes LAN i internet až pro 16 hráčů.

Ostatně stejný počet vozů jezdí i na klasických offline závodech s počítačovými protivníky, kteří mají poměrně slušnou inteligenci a zbytečně nenarážejí do všeho v okolí. V blízké budoucnosti se počítá i s velkým online turnajem, ale jestli hlavní výhra bude pravá "emtrojka" nebylo zatím potvrzeno. Jedinou větší výtku bych měl ale k pocitu z rychlosti. Trpí tím bohužel většina simulátorů z produkce 10Tacle Studios a i zde je pocit z větších rychlostí stále nevýrazný. Když jedete s bavorákem přes 140 km za hodinu, vůbec vám tato rychlost ve hře nepřijde, přitom je to v reálu již slušný hukot.

Auta se totiž hýbou pomaleji, což lze vypozorovat např. při porovnání s PGR3, kde je identický okruh a prakticky stejné auto. Obě hry mají zcela jiný pocit z rychlosti, kdy v BMW M3 Challenge máte stále pocit, že jedete nejvýše šedesátkou. Ale to ani nevadí, protože zážitek ze závodu proti další patnáctce vozů je výborný, hlavně na dvě vyšší obtížnosti z celkových tří. Celkem tak musím tuto reklamní hru pochválit, protože i přes malou náplň poskytne díky multiplayeru hodiny dobrého poježdění. Navíc je to zadarmo a objem dat ke stažení není nijak velký.

Stahovat BMW M3 Challenge můžete třeba zde.