Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

busdriver.jpgNedávno jedno z méně známých český vývojářských studií SCS Software zaměřené na budgetové hry, dokončilo svůj další titul. Totiž jednoduchý, trošku arkádovitý simulátor řidiče městských autobusů jménem Bus Driver. Jelikož mě tento žánr docela zajímá, na hru jsem se velmi těšil. Bus Driver není sic jediná hra s takovou tématikou. Před sedmi lety vyšla jen na Dreamcast a pouze v Japonsku podobná, ale podstatně vymakanější hra Tokyo Bus Guide (ještě dnes jí dokonce funguje i web!), kde jste řídili autobus MHD v předměstských lokacích Tokia.

Díky zkušenostem z Dreamcastu (ostatně Tokyo Bus Guide ještě doma mám v původním japonském znění s rozsypaným čajem) jsem zhruba věděl, jak hra bude vypadat. SCS Sofware mají na svědomí poměrně úspěšnou řadu kamionových simulátorů 18 Wheels of Steel, jenž se na lacinější hru velmi dobře hraje, ale také solidně vypadá. Čekal jsem tedy Bus Drivera zhruba v těchto intencích, ale ohledně vizuálního provedení mě hra dosti nemile překvapila.

Oproti zmíněným kamionům je zdejší anonymní městské prostředí velmi chudé a jednoduché, stejně tak i všechny modely okolních vozidel. Autobusy jsou na tom již o něco lépe. Grafika je i na nejvyšší rozlišení (1600×1200 bodů) poměrně kostrbatá, navíc se hra občas i na velmi silných strojích ráda zakuckává, a to i přesto, že bus jede opravdu velmi pomalu. Povedly se ale zvuky, když motor autobusu reálně přede, vzduchové brzdy odfukují a cestující pěkně řvou při každé kolizi, nebo náhlém brzdění, jak popadávají z madel (to ale není vidět). V autobusu jsou alespoň vidět statičtí panáčci.

Ti jsou i na stanicích a zastávkách, přičemž při nástupu okamžitě zmizí do útrob autobusu bez jakékoli animace (plná hra zabírá jen 60MB dat ke stažení). Je velká škoda jen jedné kamery umístěné za autobusem, více pohledů včetně kamery z interiéru busů by rozhodně prospělo. Stejně tak je tentam volná kamera jako nabízí 18 Wheeler série. Celá hra je pak až absurdně ořezaná, že připomíná spíše lepší freewarovku, než komerční titul, za který chtějí tvůrci vzhledem ke kvalitě nekřesťanských 30 dolarů!

Kromě striktně nalajnovaných třiceti jízd umístěných do pětice oblastí, si žádný další režim neužijete. Klidně bych přidal volné poježdění a nebo ještě lépe byť i jednoduchý editor tratí a zastávek, kudy chci s autobusem jezdit. Na začátku je odemčená pouze jedna oblast, nicméně v jejím rámci si můžete misi, tedy spíše jízdu vybírat dle libosti. Autobus má velmi jednoduché ovládání, které kromě klávesnice podporuje i joypady a dokonce i volanty. Řízení skrze klávesnici ale není moc příjemné, protože se špatně dávkuje míra natočení předních kol a máte tak co dělat, abyste autobus alespoň udrželi v jízdním pruhu. Kromě zatáčení a plynu/brzdy můžete, tedy spíše musíte používat blinkry při každém vjezdu a výjezdu ze zastávky, změně směru, předjíždění a změně jízdního pruhu. Výstražné blikání taky nechybí, stejně jako klakson, který ale nemá na provoz vůbec žádný vliv. Jedním tlačítkem pak ovládáte dveře.

Základním úkolem všech jízd je cesta podle předpisů a správné převážení cestujících bez jejich stresování. To znamená plynulou jízdu, svědomité blikání, pomalé brždění s předstihem, jízdu podle jízdního řádu a samozřejmě zastavování na všech stanicích. Veškeré přestupky proti výše uvedenému řádu hra hodnotí trestnými body, kladné hodnocení se ale přičítá za dobré plnění úkolů, tedy i správné odbočování s blinkry na křižovatkách, nebo ukázkové obsloužení zastávky.

Oproti Dreamcastovému předchůdci již jízda okamžitě nekončí po každém zaváhání, ba ani po totálně pirátské jízdě s rozbíjením všech účastníků provozu, jenž probíhá za neustálého zděšeného křiku cestujících. Pouze dojde k bodové ztrátě. Destrukční model pochopitelně zcela chybí. Pěkný detail spočívá v okně v obraze, kde při vyhození blikačky vidíte ve zpětném zrcátku situaci vedle vozidla, přičemž si ji kdykoli můžete zkontrolovat sami i nezávisle na aktivaci blinkrů. Nicméně typicky např. při vjezdu z vedlejší silnice na hlavní, kde nejsou semafory, nemáte vůbec žádnou kontrolu jedoucích aut.

Vozový park čítá tucet autobusů, od školního, přes nízkopodlažní, až po autokary, které nemají licence, ovšem svým reálným protějškům se hodně podobají. Naši Karosu Citelis jezdící městkou dopravu i u nás jistě snadno poznáte. Model vozidla ale nelze před jízdou nijak ovlivnit, prakticky vše je v této hře bohužel nalinkované bez možnosti změny.

Provedením mi tak Bus Driver spíše sedí na hodně levný budget a možná i freeware, než na předraženou komerčku. Přece jen se dá nalézt i mnoho daleko rozmanitějších her za pakatel, či zcela zdarma, než kolik stojí plná verze Bus Drivera (demo je omezeno na jednu hodinu hraní). Hraje se to pěkně, ale veškeré dění je zde hodně svázané s jediným jízdním režimem, stejně jako nemile překvapí podprůměrné grafické zpracování. Tato hra se tedy SCS Software zrovna moc nepovedla, což je docela škoda, protože jinak tvůrci v budgetovém labelu nemají nijak strašné hry a kdyby Bus Driver dosáhl alespoň kvalit posledního dílu jejich kamionové série, mohlo vše vypadat úplně jinak. Kdybych měl tyto řádky převést do číselného hodnocení, Bus Driver by pak ode mě nedostal více, než jen 5-6/10.

Oficiální www stránka Bus Driver s možností stažení dema i odemčení plné hry je zde.