Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

socom4.jpgSocom 4: Combined Assault
Zcela opačný přístup k vývoji než u Call of Duty 3, je znát u nového Socomu (na Playstation 2 již čtvrtého), u nějž jako exkluzivní hry pouze na PS2 je pečlivá tvorba vidět. Nejoblíbenější online série v rámci PS2 má vylepšenou, a nutno říci že opravdu solidní grafiku, včetně podpory EDTV režimu 480p, kdy obrázek nabídne i vynikající ostrost, stejně jako tradičně nádhernou orchestrální hudbu. Zvuky zbraní a ambienty jsou ale dosti nevýrazné a v pozadí. Hratelnost je zcela v duchu předešlých dílů a rozšířené jsou již tak vyčerpávající brífinky před každou misí. Hra se nově odehrává v rusky mluvící smyšlené zemi, což je reakce na kritiky vlád států, které byly v minulém dílu Socomu.

Ovládání jedna báseň, k dispozici je opět kamera jak ze třetí, tak i z první osoby, přepínaná v reálném čase a potěší i pěkná videa uvozující každou operaci. Absolutní novinkou je kooperativní mutliplayer až pro kvarteto hráčů po internetu, takže nyní můžete s kamarády obsadit celou jednotku SEAL a širší podpora propojení s PSP verzí Socomu, než tomu bylo doposud. Praktický je i trénink v několika speciálních misích ve výcvikovém táboře, ovšem řízení vozidel je stále hodně nepřesné a i po druhé chybí reálnější kolizní model dopravních prostředků. Ovšem jinak si myslím, že i po čtvrté bude nový Socom pilířem nejen online hraní na PS2, ale jistě bude po vydání patřit i k nejlepším letošním hrám na PS2.

 

civilwar.jpgThe History Channel: Civil War
Poslední ohlédnutí věnuji zbrusu nové budgetovce (pro PS2/Xbox 360) od slovenského studia Cauldron, kterou toto studio vytvořilo pro budgetový label Activision Value. Jedná se o jednoduchou střílečku z období Americké občanské války (sever proti jihu), ve které si zahrajete za obě strany. Krátce jsem okusil dvě úrovně z PS2 verze hry (vždy si můžete vybrat mezi dvojicí misí za jednu, nebo druhou stranu). V zahraničí se hra prodává za necelých 40 dolarů, takže jestli bude k mání i u nás (zatím není), tak její cenu tipuju kolem jednoho tisíce korun, což je za tento produkt moc.

Civil War je totiž ta nejobyčejnější a nejjednodušší střílečka z pohledu vlastních očí, jakou si vůbec dokážete představit a navíc patří do škatulky her o jednu, dvě generace nazpět. Grafika odpovídá skorem první Playstation, celé prostředí je šíleně hrubé, naštěstí zvuk je na tom již o něco lépe. Vy se ale můžete pohybovat jen v přísně vymezeném koridoru, který je navíc až příliš úzký. Tento tunel vás doslova za ručičku dovede vždy k dalšímu úkolu v misi. Představte si, že začínáte někde na louce, na jedné straně několik metrů od vás je neprostupné křoví a na druhé straně v podobné vzdálenosti zase palisády, za kterými se krčí spolubojovníci. Jdete tedy jedinou možnou cestou, která pokračuje v šířce asi tři až čtyři metry mezi neprostupným zábradlím až k mostu. Za ním jsou všude překážky z klád, takže musíte vejít do turniketu ze dvou povozů a dalších klád, mezi kterými projdete jako mezi zábradlím třeba při vstupu na stadion!

Nepřátelé vždy stojí na místě jako přivaření a pálí po vás o sto šest, a i když jim palbu opětujete, nehnou se z místa, pouze občas běží přímo proti vám. Když je zabijete, padnou pomalu k zemi přes kolena v jediné animaci, která je ve hře aplikována na všechna skonání. Pobavil mě i nějaký velitel, ke kterému jsem měl dojít, jenž stál přímo před několika nepřáteli na otevřené louce a nikdo po něm nepálil. Jak jsem se k němu přiblížil, protivníci spustili opět ve stoji na místě palbu jen na mne! Navíc můžete tak akorát pokleknout, jakékoli krytí, nebo alespoň vyklánění zde neexistuje. A díky malé citlivosti míření je dobrý zásah docela obtížný.

Jediná pozitiva tak vidím pouze v neotřelém tématu občanské války a v pěkných animacích nabíjení, které zde trvá obzvláště dlouhou chvíli, protože u některých zbraní voják dokonce sype prach do komor. Kdyby hra měla stát alespoň do čtyr, či pěti stovek, možná by jistou cenu měla, ovšem i za 40 dolarů je to předražený brak. Za tuto cenu seženete daleko lepší hry na PS2.