Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

race07.jpgMožná nejen mě mrzí, že licencovaných automobilových simulátorů je v dnešní době na  počítače nicotné množství, protože skoro všechno si pro sebe schramstnou nenasytné konzole. Přitom z pozice sedačky před monitorem je řízení skrze volant v této poloze nejreálnější. Prakticky jednou z mála takovýchto her je Race 07, sequel staršího titulu Race, který se sice nedá považovat za úplně novou hru, ale původní možnosti svého předchůdce v některých částech slušně vylepšuje. Race 07 k nám dováží CDProjekt, který na rozdíl od Cenegy od minulého dílu nově přidal i české titulky.

Ty ale nejsou moc profesionální, jak se nám distributor snaží namluvit, ba obsahují dokonce i několik překlepů a také minimálně rozporuplných překladů některých slov. Pokud tedy preferujete raději anglické verze, můžete si Race 07 ještě za nižší cenu stáhnout z online distribučního systému Steam, kde se také nalézá. Pokud již vlastníte originální Race, na první pohled je i Race 07 naprosto identická hra, což zejména platí o solidním, ale dnes již krapítko překonaném grafickém provedení, v němž není prakticky žádného většího rozdílu.

Race 07 ale k původním deseti okruhům přidává ještě další porci tratí, stejně tak se rozšíření dočkal i vozový park. Ten kromě cestovních vozů ročníků 87/06/07 a Mini Cooperů, nabízí ještě Caterhamy (v Race se jedná o placený přídavek), monoposty Radical, formule BMW a nakonec silné formule F-3000. Je ale obrovská škoda, že hra vůbec neobsahuje žádný režim kariéry, nebo alespoň jednotlivých šampionátů pro každou závodní třídu. Jediný déletrvající režim je jen a pouze mistrovství světa cestovních vozů WTCC sezóny 2007. 

Sice si můžete vytvořit v editoru šampionát vlastní a klidně i pro různé typy aut v jedné soutěži, ale to je jen chabá náplast. V tomto aspektu tak Race 07 na dnešní hlavně konzolovou konkurenci nedosáhne. Lepší to už je v oblasti online funkcí, kde Race 07 nově přidává něco praktických a užitečných vylepšení. Předně jsou časovky obohaceny o možnost stahování stínových vozů živých hráčů z celého světa, přičemž se s nimy můžete ihned poměřit na závodním okruhu. Stejně tak je dovoleno uploadovat své nejlepší časy na servery hry.

Podobně jsou online závody, mimochodem opět až pro vynikajících 25 vozů, obohaceny o hráčské žebříčky pro každý okruh, které sledují nejlepší dosažené časy jednotlivých hráčů. Tuto funkci ovšem mírně degraduje skutečnost, že údaje se nelogují zcela automaticky, ale aby se váš čas dostal vůbec do žebříčku, musíte se napřed registrovat. Proto nejsou tabulky ještě tolik rozsáhlé, jako u konkurence, kde se statistiky sami aktualizují bez přispění uživatele.

Velmi podrobné porovnání tváří v tvář obou dílů série Race vyjde na games.tiscali.cz v průběhu příštího týdne, já jen již teď prozradím, že pro nové hráče je i s přihlédnutím k ceně pod tisíc korun Race 07 určitě výborným simulátorem, ale pokud oželíte online funkce a větší vozový park, pak vám možná postačí i starší Race, nota bene, když se dnes prodává za skvělých 299,-.

Oficiální www stránka Race 07 je zde a www stránka předchůdce Race zase tady.