Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

hawxA musím se přiznat, že jsem podle všech těch bombastiše trailerech čekal o chlup lepší leteckou arkádu, než se nakonec stalo. Pravda je, že na PC je tento žánr prakticky bez obsazení, ovšem na konzolích je docela tlačenka, kterou nejvíce ukusuje Ace Combat 6. H.A.W.X. není vůbec špatná hra, ale nemůžu se ubránit dojmu, že rumunští vývojáři z tamnějšího Ubisoftu si prostě až moc usnadnili práci.

Když odhlédnu od výborné grafiky a pěkných map z části vytvořených podle skutečných satelitních snímků, tak je H.A.W.X. po hříchu až moc přímočará hra, bez žádných udělátek nad plán. Skoro by se mi svým pojetím hodila ponejvíce do automatových heren, než na obrazovky televizí a monitory počítačů. Ani poslední Ace Combat, jakožto přímá konkurence, bohužel netrpěl velkou rozmanitostí svých úrovní, ale tak špatné, jako v H.A.W.X. to rozhodně nebylo.

Náplň většiny misí je prostá: v časovém limitu, nebo bez něj prostě a jednoduše vykosit z nebe, vody a povrchu co se dá. Žádné zpestřující vzlety, přistání, tankování v letu, nebo útoky na překvapivé cíle typu obřího mezikontinentálního kanonu, kterému jste museli v Ace Combat 6 šikovně vlétnout do hlavně a v nábojové komoře vypustit bombu. Právě podobné aspekty dělají z Ace Combat špičkovou hru a díky absenci jen tu lepší v případě H.A.W.X.

Náplň je tak hodně stereotypní, prakticky o nic jiného, než přímočarou leteckou střílečku se nejedná, což je trošku škoda. Tomu se tvůrci měli věnovat více, protože ostatní věci už jsou v pořádku: obří nálož různých letounů reálných i smyšlených, dva zajímavé letecké modely kamery a ovládání, špičkové animované kokpity, nebo postupně se odemykající všeobjímající nabídka zbraní s možností výběru.

Perfektní je zejména online kooperace v kampani až pro čtvero stíhačů, ale v tom je pak hra již velice jednoduchá. Však ani na prostřední obtížnost jsem nemusel prakticky opakovat – tedy kromě pár výjimek – skoro žádnou misi. H.A.W.X. měla být snadno přístupná letecká arkáda pro všechny, na simulátory si zálusk rozhodně nedělá. A to se myslím povedlo dobře, jen to s tím zjednodušením tvůrci krapet přehnali.

Do příště bych se tak přimlouval za mnohem lepší design misí a lokace, kde se budou odehrávat a hlavně něco zpestření, tedy např. ty skvělé vzlety a přistání na právě dobytém letišti v Ace Combat, kde jste si s poslední kapkou života opravili letoun, popř. přezbrojili na vhodnější zbraně. To jsem v H.A.W.X. asi postrádal úplně nejvíc.

Oficiální www stránka H.A.W.X. je zde a moje recenze PC verze na Tiscali tady.