Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Nedávno jsem podrobně okusil novou formuli, která již nějaká léta vychází pouze na Playstation 2. Sony totiž vlastní exkluzivní licenci FIA právě pro nejrychlejší evropské monoposty, takže všechny ostatní platformy mají s aktuálními licencovanými formulkami z oficiálních kruhů prostě utrum. Tradičně v rámci SCEE má simulace F1 na starosti Liverpoolské studio Sony, které vzniklo vlastně na konci kdysi velmi slavných Psygnosys, jenž stojí za všemi soňáckými formulkami na první Playstation. Pamatuji, že druhé dějství ročníku 97 se stalo záhy po svém vydání v Evropě nejprodávanější interaktivní hrou bez rozdílu platforem ve Velké Británii do té doby! Ovšem prakticky všechny další formulky na Playstation již měly vesměs sestupnou tendenci, která dříve velmi slavné studio zahubila.

A nepomohlo ani takové portfolio vynikajících titulů v podobě nesmrtelných Lemmings, dvou dílů futuristických Rollcage, a nebo působivé závodní série Wipeout. Nicméně dnes jsme již dávno v jiných časech, kdy otěže po PSone převzala právě PS2. Recenzoval jsem jak první kvalitnější díl s číslovkou 04, tak i minulý, nyní platinový (za sníženou cenu) titul F1 05, který zdařilé prvky ze čtyřky dále rozvinul a přidal k tomu i velmi dobré audiovizuální zpracování. Takže dokážu posoudit případné skoky jak dopředu, tak i dozadu, a v případě čerstvých F1 06 musím varovat. Oproti svému předchůdci zde nenajdete prakticky nic navíc, žádnou podstatnější novinku, ba ani lepší vzhled, či zvuk.

Jedinou větší novinku tak představuje aktuální verze licence, tedy všechny okruhy, pravidla i týmy aktuální sezony, což ale stejně ocení pouze hardcore fanoušek, nikoli průměrný hráč, který disponuje zalíbením ve formulích.  S tím souvisí i kompletní změna pravidel od minulého ročníku šampionátu, takže nyní se dočkáte i postupné kvalifikace, kdy odpadávají nejslabší jezdci, nebo nových pravidel o výměně motorů, či pneumatik. Celé je to pak o něco složitější na vyznání pro neinformované jedince, nicméně proces kvalifikací ja tímto daleko zábavnější, neřku-li motivující. Všechno ostatní je ale prakticky na chlup identické s minulým ročníkem. Stejný režim několikaleté kariéry s vybíráním emailů, nabídkami týmů, testováním a zpravodajstvím. Pouze se změnil vzhled nabídek.

Co je ale nejvíce tristní, je vzhled vozů i tratí. Jedním slovem je to hrůza. Nejenže oproti F1 05 nedošlo k žádnému zlepšení jako v případě F1 04 verusu F1 05, ale grafika je nyní ještě horší! F1 05 také nevypadala nijak extra vábně, na špičku žánru (Burnout Revenge, GT 4, WRC Evolved) stále hodně ztrácí, ale rozhodně patří k tomu lepšímu na trhu- její grafika je rozhodně lepší než dobrá. Jenže díky aplikaci zbytečných a zběsilých efektů v aktuálním ročníku formulek (motion blur, rozmazávaní, rozostření) a malé ostrosti obrazu je výsledek dosti odstrašující. Tyto paskvily sice lze vypnout, ale i přes denihilaci ke zlepšení nedojde.

O prostředí už ani nemluvím, textury okolí jsou také rozplizlé, velmi hrubé a tratě jsou doslova mrtvé, bez šťávy a hodně jednoduché. Bohužel v tomto ročníku jde jasně jen o zužitkování drahé licence, Liverpoolští už jsou podobně jako pohřbení Psygnosys za svým programátorským zenitem a tak si o možnostech Playstation 2 mohou jen nechat zdát, ptotože ji využívají v poslední inkarnaci odhadem tak na 50%. Proto je určitě lepší volbou jít do F1 05 za cenu pod pět stovek v platinové edici, než promrhat jeden a půl tisíce za sice aktuální, ale odfláknuté “nula šestky”. Význam má proto pouze pro zanícené fanoušky, kteří chtějí jezdit podle aktuálních pravidel FIA, pro ostatní “nepedanty” je drahá F1 06 zvláště v porovnání se svým starším bratrem dost drahý a nekvalitní špás.

I když recenze nejsou přehnaně kritické, schválně si zkuste v prodejně nejlépe nechat předvést ročník 2005 a po něm ihned ten aktuální. Pak si jistě tu tisícovku navíc zase strčíte zpátky do peněženky.

Oficiální www stránka F1 06 je zde.