Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

fertility banner

 

Fertility je jedna z těch deskových her, které jsou velmi příjemné na hraní, ale moc se o nich – minimálně u nás – nemluví. A to bych tímto článkem a videem chtěl napravit. Abych řekl pravdu, hra jako taková mne nalákala hlavně na krásné ilustrace zkušeného a šikovného francouzského malíře Jerémie Fleuryho (kreslil např. deskovky Histrio, Oceanos či Yamataï) v čele s jeho nádherným artworkem na přebalu. Pak jsem si pročetl pravidla a zjistil, že Fertility (což je podle mne fakt debilní název, jenž značí úrodnost [zde myšleno půdy]) je krásná, lehká, rychle odsýpající a celkem zajímavá deskovka, citelně inspirovaná klasickým dominem, vlastně podobně jako jiné kousky typu Kingdomina a Queendomina.

Fertility je 100% francouzská hra, protože ji navrhl Frantík Cyrille Leroy, což je trochu nováček, protože před 4 roky navrhl pouze jedinou hru Sapiens, nakreslil ji další Frantík a vydali ji Frantíci z vydavatelství Catch Up Games i v angličtině. Oni se nejmenují ve francouzštině? To je skandál! Hru ale v Evropě distribuuje belgické vydavatelství Blackrock Games. U nás se běžně sežene kolem osmi stovek, což vzhledem k tomu málu komponent v krabici i tak není zas tolik. 2-4 hráči si Fertility zahrají do půl až tři čtvrtě hodinky. Průběh hry je prakticky triviální: máte před sebou vždy zásobu 3 dominových dílků s políčky (alabastrový lom / bambus / pastva dobytka / vinice), z nichž si jeden dílek vyberete, správně ho umístíte na herní plochu a sklidíte zdroje, které dostanete za každé sousední políčko stejného druhu.

Volitelně si pak můžete ještě zakoupit dílek obchodů zase na vaši herní desku, přičemž na obchody pokládáte ty získané zdroje (tím je vlastně zásobujete), přičemž díky přiloženým zdrojům z těchto obchodů získáte různé výhody typu vítězných bodů či obilí, což je poslední druh zdrojů, jenž je zhusta bodovaný. A až se dílky doberou, každý si ze svých zásobených obchůdků spočítá vítězné bodíky, a je sklizeno a prodáno! Fertility byla poprvé představena na posledním veletrhu deskových her Spiel 2018 v Essenu minulý rok, takže je to ještě docela horké zboží. Jelikož na herním matroši není vůbec žádný text a anglický návod má pouhé 4 strany, tak pokud alespoň trochu vládnete anglicky, tak se hry vůbec nemusíte bát.

 

 

Rozbalení a představení Fertility

 

 

Video s vysvětlením základních principů v angličtině