Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

giotecklogoJakkoli považuji původní Sony ovladače pro Playstation a Dualshocky 2 pro PS2 za výborné joypady, u Dualshocku 3 pro pS3 už si tím nejsem tolik jistý a mnohem lépe se mi drží X360 joypad. Je to hlavně tím, že Sony pro ovladač k PS3 zvolila poměrně kluzký povrch a hlavně naprosto zbastlila dolní čelní spouště (triggery). Ty mají sice od dob PS2 předchůdce delší analogový chod, ale při stisknutí se tlačítka sklápějí po kružnici do těla ovladače nahoru. Tudíž po delším používání (např. držení plynu při závodě) mi z tlačítek rapidně sklouzávají bříška ukazováčků.

A navíc ani ten pohyb tlačítka, kdy se směr stisknutí neubírá po přímce, ale nepohodlně po kružnici, je pro ovládání prsty poměrně nepohodlný, protože ukazováčkům chybí lepší podpora. Že to není jen můj výkřik do tmy, ale tento problém je faktickou chybou Dualshocku 2, dokazuje hafo speciálních nástavců na triggery, které se aktuálně vyrábějí. Jedním z těch nejlepších výrobců je britská firma Gioteck z Hertsu, která si nechává pod svoji značkou v Číně vyrábět speciální nástavce Real Triggers RT-2, které lze použít na jakémkoli modelu Dualshocku 3 a Sixaxisu. Malá úhledná krabička se prodává i u nás za sporadickou cenu kolem 100-150 Kč, společnost nástavce vyrábí již přes 4 roky.

Schéma upevnění a render ovladače s připevněnými nástavci

Kvalitu tohoto řešení nejlépe dokládá fakt, že použitý mechanismus byl úspěšně ochráněn patentem a jeho provedení je také ošetřeno průmyslovým vzorem, takže to není ledajaké šméčko z Asie. Ostatně celé nástavce byly navržené a zkonstruované ve Velké Británii, v Číně se jen vyrábí. Já jsem Real Triggery mohl otestovat, když mě překvapilo už jen velmi pečlivé a luxusní balení, kdy jsem z krabičky ještě vytáhl plastický sáček, v němž je ještě papírová podložka. Teprve v ní jsou jako náušnice oba nástavce přicvaknuty. Provedení nástavců si lze snadno představit jako taková prodloužená tlačítka-spouště rozměrů 21×18 mm, vyrobená z velmi kvalitního tmavého plastu bez jakýchkoli otřepů.

Uprostřed dotykových plošek je pak zapečena ještě speciální ploška z měkčího a pogumovaného plastu, takže i díky tomu již prsty klouzat nebudou. Oba nástavce se velmi jednoduše pouze jako kolébka nacvaknou na stávající tlačítka ovladače a stejně snadno se i demontují. Důmyslný systém přichycení pak poukazuje na fakt, že nějaké odlomení zámku nebo opotřebování tady nehrozí, však jsem nástavce schválně mnohonásobně nacvakával a sundával a žádné ochození jsem nepocítil. Hlavní přínos nástavců ale tkví v tom, že díky svému zakřivení pak naprosto eliminují původní nevhodný tvar spouští joypadu.

Prodávané balení nástavců Gioteck Real Triggers RT-2

Tlačítka se tak mnohem lépe drží, stiskávají, prsty se tolik nezatěžují a bříška již nezklouzávají dolů z tlačítek. Dal jsem takto upravený joypad vyzkoušet ještě spoluhráči a sousedovi Kamilovi, kterému i původní tlačítka PS3 padu vyhovují a i on si liboval, jak se mu v Gran Turismu 5 mnohem lépe jezdilo a dávkovalo plyn s brzdou. Z mého pohledu už se k původnímu řešení joypadu nevrátím a s nástavci se mi hry ovládají mnohem lépe, a to zejména ty závodní. Je také příjemné, že díky tmavému provedení nejsou nástavce na tlačítkách nijak rušivé a původní design ovladače nijak neruší.

Oficiální www stránka výrobku je zde a nástavce seženete u všech dobrých prodejců her, např. v Playcentrumu nebo v síti Game.