Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

acer5344logoDostal jsem za úkol vybrat pro uživatele nějaký laciný notebook 15″ velikosti pro nenáročné používání, jako brouzdání, emailování, obrázkování a psaní, takže nic nenažraného. Cena měla být pokud možno do 10 tisíc včetně DPH. Tak jsem se porozhlédl a nakonec vybral od Aceru model TravelMate 5344 (P462G50Mikk), který onehdá vyšel dokonce pod 9 tisíc včetně DPH. Jeho konfigurace je standardní: Intel Celeron Dual Core P4600 na 2 GHz, 2 GB RAM, integrovaná grafika Intel HD, DVD mechanika, WiFi, VGA a 3 USBéčka. Nicméně v této cenové hladině potěšil i velký 500 GB pevný disk, čtečka paměťových karet a jasný a matný 15,6 LED displej s nativem 1366×768 bodů.

Oželet se musí Bluetooth, nicméně kupodivu šestičlánková baterka mi po dvou nabitích vydržela přes 3,5 hodiny, což je na tuto kategorii laciných patnáctek výborná hodnota! A je také skvělé, že v ceně jsou i Windows 7 Home Premium 64bit v české verzi. Tento notebook tak byl v okamžiku nákupu asi zcela nejlacinějším patnáctkovým notebookem s OS na našem trhu. Ve střídmém balení najdete kromě stroje již jen podložku mezi klávesnici a monitor, síťový adaptér a složku dokumentů. Plný manuál je pouze elektronický v PDF, reinstalační média samozřejmě chybí – záloha systému je vložena do samostatného oddílu disku. Je chvályhodné, že na svojí láci notebook nejenže naprosto skvěle vypadá, ale je vyroben z robustních plastů, takže je příjemný na omak a nikde nic nevrže ani se neprohýbá. 

Design řadím také mezi povedené věcičky, stroj působí jako mnohem dražší výrobek. Osobně jsem takto geniálně provedený notebook  v této cenové hladině – a ještě od Aceru, vůbec nečekal. Výborná je i pěkná plastická textura povrchu, která mi připomíná nerezové podlahy v továrnách nebo okraje velkých bazénů. Po vzhledové a konstrukční stránce si notebook zalouží absolutorium! Je vidět, že 2 GB RAMky pro rychlou práci v OS bohatě stačí, však při normálním kancelářském používání jsem nezaznamenal žádné zpomalování systému, je ovšem samozřejmě potřeba nejdříve odinstalovat veškerý softwarový balast. Větráček sice fouká neustále, ale je docela tichý, určitě vás rušit nebude. Rozestavění portů mi také vyhovovalo,  umístění všech tří USB zdířek na jedinou stranu zde Acer naštěstí nezvolil.

Klávesnice má ploché klávesy, které jsou ale docela blízko u sebe, nicméně jsou jako celý notebook matné a s příjemně tlumeným a akorát tuhým chodem. Všemi deseti no problemo! Škoda ale chybějící samostatné alfanumerické části. Tradiční bolístka Acerů je tačped, takže i zde můžu reportovat hlasité cvakání jeho myšotlačítek, nicméně dotyková ploška je široká, s malým třením a vpravo obsahuje i část pro scrollování. Tačped lze i vypnout.  Hodně se ale šetřilo na stavových diodách, zde naleznete pouze dvě kontrolky napájení a nabíjení. Podobně ani žádná přímá tlačítka nečekejte, notebook nabízí pouze klávesové dvojstisky pro aktivaci WiFi, vypnutí tačpedu a obrazovky, ztišení zvuku (ten je skrze mrňavé repráčky nad klávesnicí hodně nevýrazný), spací režim, přepínání zdroje obrazu a ovládání přehrávače.

Celkově ale notebook šlape jak má, vypadá draze a výborně, jakožto je jeho rychlost pro normální práci plně dostačující. Docela jsem si ho při konfiguraci oblíbil a kdybych hledal znovu laciný a jednoduchý notebook pro nenáročné uživatele, tak bych po tomto modelu znovu určitě sáhl. Ve své kategorii je to jasně jeden z nejlepších strojů na trhu! Podle ofiko Acer stránek už se ale tento notebook asi nevyrábí. Stále se ale dá v pohodě zakoupit.

 

Technická data:

 • Model Acer TravelMate 5344 – P462G50Mikk
 • Procesor Intel Celeron Dual Core P4600 2 GHz, 2 MB L3 cache, 2 jádra
 • Paměť 2 GB DDR3 RAM, 1066 MHz
 • HDD 500 GB, Serial ATA II, 5400 ot.
 • Grafika Intel HD integrovaná
 • Monitor 15,6″, 1366×768 bodů, TFT LED, matný
 • Mechanika CD/DVD DL
 • Porty: LAN RJ-45/VGA/3x USB 2.0
 • Kensington zámek, webová kamera, mikrofon, stereo reproduktory, čtečka karet
 • WiFi b/g/n
 • Baterie Li-Ion, 6 článků, 4400 mAh, max. výdrž 3:40 h
 • OS Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit CZ
 • Rozměry 25-34 x 361 x 253 mm
 • Hmotnost 3,6 kg
 • Cena včetně DPH +- 9000,-

 

[nggallery id=6]