Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

gthd_1.jpgXbox 360 má svoji Forzu Motorsport 2 a další, ale PS3 na opravdový killer titul zatím stále čeká. Tomu bude ovšem snad již příští rok konec, protože PS3 obdrží nové Gran Turismo. Forza posunula hranice automobilových simulátorů o notný kus dále, ale GT v HD slibuje přinést ještě větší revoluci. Již aktuální díl Gran Turismo 4 obsahuje velmi širokou nabídku vozidel a Gran Turismo 5 nebude v tomto nijak zaostávat, ba naopak. Jedno je již dnes jasné, v GT 5 bude jisto jistě více vozidel, než v jeho předchůdci.

Přesný počet zatím nebyl vyřčen, ale oprávněné dohady mluví zhruba o 700 závodních automobilech! Pro srovnání Forza Motorsport 2 jich má něco přes 300. Premiéru si jistě konečně odbude automobilka Ferrari, která se doposud v sérii Gran Turismo neobjevila. Ovšem licence je prý již dávno podepsaná. Vybranou společnost dále obohatí např. Porsche s Lamborghini. Na zvídavou otázku, jestli bude pokračovat dalšími díly motocyklová odnož Tourist Trophy, šéf Polyphony Digital Kazunori Yamauchi odpověděl, že by nejradši sloučil tento koncept spolu s GT do jedné jediné hry.

Takže je docela možné, že se nakonec dočkáme v příštím (a nebo možná nějakém dalším) díle GT kromě dvoustopých také jednostopých vozidel. Pozorní fandové odečetli ze všech uvolněných screenshotů a videí jisté značky vozů, které se na sto procent objeví v plné verzi: Honda, Acura, Alfa Romeo, Audi, Volkswagen, BMW, Renault, Daihatsu, Dodge, Ford, Nissan, Infinity, Lancia, Lotus, Mazda, Mercedes-Benz, Mitsubishi, Suzuki, Toyota, Lexus, TVR a další.

GT 5 bude první díl řady, který nabídne plnohodnotné online závody. Zatímco v offline závodech a podnicích spolu pojede na jedné trati až vynikajících 16 vozů (Forza 2 má 8 vozidel), v online multiplayeru to bude o něco méně, tedy 12. Ovšem toto číslo není ještě finální, počet vozů se může změnit v závislosti na testování a plynulosti snímkování. Tvůrci také plánují nějakou širší integraci do prostředí Playstation Home, ale nic bližšího zatím neprozradili. Spekuluje se o tom, že všechny své vozy budete moci zaparkovat do své virtuální garáže ve světě Playstation Home.

Podle dostupných obrázků a videí musím jen smeknout nad neskutečnou úrovní grafiky a detailu, která přesahuje dalece vše, co zatím na next-gen konzole bylo vyrobeno. Není ani divu, vždyť kouzelníci z Polyphony Digital vždy ždímali obě předchozí Playstation na maximum a u PS3 to jistě nebude jiné. Třešničkou je pak podpora Full HD režimu 1080p, 60 Hz snímkování a pokročilých HDR efektů. Již jen neskutečný detail reálných interiérů s dynamickými stíny je obdivuhodný a ukazuje velký skok od prvogeneračních her na moderní konzole.

Ještě před plnou verzí, která je ale zatím v nedohlednu, se představí ochutnávka v podobě GT 5 Prologue, což bude ořezané demo plné hry. To má sloužit také jako test pro online funkce, takže je na beton, že si zde zajezdíme i na internetu. Vydělané peníze a zpřístupněná auta bude dovoleno importovat do plné hry. A jaký lákavý obsah prolog nabídne? Předně 40 vozidel a 4 závodní okruhy, kdy každá trať má disponovat dvojí trasou. Dobrá zpráva také zmiňuje podporu pro všechny USB volanty k Playstation 2, takže si hardcore řidiči nemusí dokupovat nový volant. Nicméně na stole je již dohoda, že Logitech opět v tradičním duchu při launchi GT 5 představí svůj další na míru odladěný volant, stejně jako tomu bylo u předešlých dílů.

A teď to nejdůležitější. Prolog by měl přijít na trh již v průběhu letošního října. Datum vypuštění plné verze nebylo zveřejněno, ovšem pokud vše půjde podle plánu (v což moc nedoufám), GT 5 by se mělo objevit ke konci příštího jara.

Oficiální www stránka GT HD je zde.