Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

airborne.jpgZahrál jsem si obě nedávno vypuštěná dema jak pro počítač, tak i pro Xbox 360, ale nový Medal of Honor mě kardinálně zklamal, tak že mě přešla chuť si vůbec zahrát pozdější plnou verzi. Kromě lepšího grafického kabátku (ale i přes použitý U3 engine to není zas nic extra) ve hře nevidím vůbec nic nového, vůbec žádný svěží prvek. Ba spíše jich trestuhodně plno postrádá.

Pokud jste četli mojí recenzi předchozího dílu z řady Medal of Honor s podtitulem Vanguard (PS2), tak skoro to samé by se dalo s přimhouřením oka říci i o hratelné ukázce modernějšího následovníka. Velmi mě mrzí totální neinteraktivita a mrtvolnost bojiště. Ve Vanguardu jde alespoň roztřelit flašky na plotě a v první misi i protiletecké reflektory, ale v novince zůstaly jen ty reflektory. Sudy, bedny, latě, prkna, flašky, květináče, prostě nic nelze poškodit. Když k tomu připočtete ještě statické nebe a divně vypadající kouř, potažmo výbuchy granátů, zdá se mi, že v tomto případě herní vývoj šlapě pěkně zpátky.

Pochválit můžu snad jen příjemnou možnost navolení zbraní vaší postavy před spuštěním každé mise a samostatně bojující kamarády, kteří dokáží převzít iniciativu a tupě nečekají, až je povedete do další bitvy, jako to platilo donedávna v konzolové sérii Call of Duty. A hudba je samozřejmě v duchu tradice opět podmanivá a působivá, ale všechno je dávno zažité a po tolika dílech jednoho a toho samého to již tolik nepřekvapí.

Nepochybuji, že hra bude mít stále svoji výbornou atmosféru, i zhrzený Vanguard disponuje vynikajícím duchem bojů, ale to je po XXX dílech po čertech málo. A nemusím si kvůli tomu kupovat drahou novou hru, ale můžu šáhnout po jednom ze starších dílů. Také rozlehlé a svobodné prostředí z European Assault nezůstalo do nové hry, i když se přesto nedá mluvit o striktním tuneloidním pochodu. Jak jsem psal ve svých dojmech z dema na games.tiscali.cz, Airborne se bude zřejmě nepovedenému Vanguardu podobat více než se čekalo. Pro mě zkrátka totální zklamání. Naštěstí moderní Call of Duty 4 zatím vypadá daleko lépe, tak snad to nebude stejný propadák, jako se rýsuje Airborne.

Oficiální www stránka Medal of Honor Airborne je zde.