Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Někdy si prostě říkám, proč jsem tak blbej a ještě si vůbec kupuji počítačové krabicovky.  Zase jsem totiž dostal po kebuli! Homefront jsem sice dohrál už na xboxu, ale kvůli triku zadara, českému překladu a vůbec takové té zvědavosti, jak PC verze bude vypadat, jsem si koupil právě českou PC mutaci. Tak i jako náklad do příštího daňového přiznání se to hodí. A zase si sypu popel na hlavu, protože jsem se nemohl před koupí dovědět důležitou věc k instalaci, která vás dokáže pěkně naštvat. Ale to už je pozdě.

To, že je hra ověřována přes Steam, to bych celkem překousl. Já sice samozřejmě účet na Steamu mám, ale dovedu si představit, že někdo po něm rozhodně netouží a už je mi proti srsti fakt, že kvůli jedné hře jsem chtě nechtě tlačen do dalšího zadávání osobních údajů do služby, o niž nemám zájem. No budiž, hra bez Steamu a tedy i internetového připojení nejde nainstalovat. Což je také v pořádku psáno na krabici rovnou několikrát. Jenže z nějakého důvodu hra i přes funkční Steam nešla dnes nainstalovat. Psalo to něco o nedostupnosti a zahlcení serverů Steamu. Takže utrum, zkoušel jsem to snad desetkrát a stále jen hláška, že servery jsou přetížené.

Po hlášce se instalátor hned ukončil a nic se nedělo. Než se dostanu dále, dovolte mi tady znovu zopakovat neblahý fakt, na který v souvislosti se Steamem často upozorňuji i jeho velké přívržence. Jste totiž vydáni na milost a nemilost jedné firmě, která si s vašimi hrami a účtem může dělat co se jí zalíbí. Takže se klidně může stát, že jednoho milého dne Steam třeba skončí, Valve se hodí do insolvence a vy o všechny svoje peníze i “zapůjčené” hry z této služby přijdete, protože si je nestačíte zazálohovat. To je sice možná utopická situace, ale už hodně blízko k ní má právě věc s Homefrontem, který jsem prostě nenainstaloval jen z důvodu, že ventilové mají prostě u sebe něco blbě.

Jestli to byla jen dočasná chyba, nebo opravdu nestíhají jejich servery, to nevím, ale nemusí mě to vůbec zajímat. A jako majitel LEGÁLNÍ plné krabicové verze hry ji chci sakra hned hrát a ne čekat, až se na té druhé straně, ke které jsem NUCEN se hlásit, přestane pršet, nebo si defragmentují disk, či co! Po tom, co jsem marně pokoušel nějakou tu hodinku, jsem si vybrouzdal od plejády stejně naštvaných majitelů, že pomůže změna lokace klienta Steamu na zemi z druhé strany zeměkoule. Což naštěstí pomohlo a hra se počala kopírovat z disku. Uf, odfukl jsem si, ale patáliím zdaleka nebyl konec.

Na disku je totiž jen něco přes polovinu potřebných dat hry, přičemž tu druhou polovinu, přesněji skoro 5 GB dat, si musíte ještě po kopírování z média, postahovat ze Steamu! Přitom v tomto případě se asi nejedná o aktualizaci, protože žádná na kartě hry není uvedena. To je podle mě naprosto zásadní překážka, o níž navíc není na obalu české verze ani slovo. Stahoval jsem tento balík asi tři hodiny, takže celková doba, než jsem vůbec mohl milostivě začít hrát, se vyšplahala na neuvěřitelných 4-5 hodin! Navíc o hře uvažoval i jeden můj kamarád, jenž ovšem disponuje pouze základním připojením k internetu rychlostí 64 kb/s, což by ho z hraní Homefrontu zcela diskvalifikovalo, protože na takovéto rychlosti 5 GB dat prostě nestáhne.

Hra na přebalu pouze indikuje nutnost internetové aktivace hry přes Steam, ale o tom, že je potřeba zdlouhavě postahovat obrovské množství dat, což není záležitost na pár minut, se už nikde nepíše. To znamená, že vy jako zákazníci jste dopředu nebyli informováni o všech skutečnostech, které jsou vyžadovány pro zprovoznění zakoupeného zboží, což vás opravňuje k rozvázání kupní smlouvy, i když jste hru rozbalili. To je úsměvné, protože hra i při vrácení už zůstane na vašem Steam účtu k dispozici, takže ji můžete stále hrát a ochotu řešit i oprávněné reklamace u některých českých prodejců dobře znám… 

Takže vás tímto dopředu varuji, abyste si koupi Homefrontu dobře rozmysleli. Protože jako legální uživatelé budete muset zase překračovat velké a zbytečné překážky, které piráti řešit nemusí. Samozřejmě, pokud zrovna Steam pojede jak má a vy sedíte na páteřní síti do internetu, tak hru nainstalujete a stáhnete do pár minut a nic vás trápit nebude. Ale to si myslím není případ většiny hráčů u nás, kteří zas tak rychlé připojení nemají. Když se pak člověk sám sebe zeptá, co že vlastně zabíjí to PC hraní? Vážení distributoři, to nejsou piráti, ale vaše přiblblé ochrany, které z nás zákazníků nakonec piráty udělají všechny.