Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Xbox360Teprve v poslední době jsem si začal uvědomovat snad první funkci nových her, o které můžu s pýchou tvrdit, že konečně patří do škatulky “next-gen”. A tím je koncept propojení hry jako takové s internetovým službami, konkrétně s HTTP, či chcete-li webovým serverem. A nemám tím na mysli zrovna multiplayer, protože ten patří hlavně na počítačích k dávno používaným a ryze standardním funkcím každé lepší hry.

Mnoho hráčů nadává na poplatky Microsoftu za online hraní na konzoli Xbox 360. Ale i díky tomu mohou majitelé těchto strojů využívat některé užitečné internetové funkce, které se na ostatní platformy asi jen tak brzo nedostanou. Mluvím o webových stránkách, jenž jsou v reálném čase propojeny s vlastní hrou zasunutou v konzoli. Výborný příklad takového konceptu je Halo 3. Pokud jste prozkoumali opravdu monstrózní možnosti webu Halo 3 na adrese bungie.net, jistě mi dáte za pravdu, že provoz, konfigurace, dohled a údržba takto velkého systému musí stát mnoho práce i peněz.

Navíc servery musí rychle a spolehlivě obsloužit statisíce uživatelů v jeden okamžik, přičemž každý z připojených hráčů může požadovat něco jiného. Jeden chce hrát, druhý sdílet mediální obsah a třetí třeba brouzdá rozsáhlými statistikami. A teď si vemte, že v jednu chvíli je najednou takto připojeno třeba 700 tisíc uživatelů, což večer není žádná vyjímka. A za krátko zřejmě tyto počty překonají 1 milion online uživatelů. Náklady na provoz a hosting takového systému musí být opravdu vysoké. A to je možná ta výhoda takového gigantu jako je Microsoft, potažmo centralizace celé služby Xbox Live.

Právě díky centrálně řízené službě je možné a poměrně jednoduché implementovat takto pokročilé online funkce do her, protože na tom má MS jednak dohled a správu a druhak si to samozřejmě jako distributor může dovolit. Nevím, jestli podobné propojení s webem, jako umí zmíněné Halo 3, série Project Gotham Racing (ví někdo původ toho slova Gotham?) a nebo druhá Forza, nabízela kdy nějaká počítačová hra (nechám se klidně podat). Ovšem na ostatní konzole udělat podobnou službu bude asi potíž, protože veškeré online funkce hry nechává např. Sony na producentech svých her, což reflektuje zase online hraní zadarmo.

Výrobce konzolí tak nemůže nutit distributora, aby si na vlastní triko vytvořil serverové pole a hostoval na něm systém pro statisíce hráčů mimo povinný multiplayer, když z toho nic mít nebude. Microsoft si přitom vlastně hraje na vlastním písečku, protože hry sám vydává. Domnívám se, že většina uživatelů Xboxu nežehrá na nutnost placení poplatku za Gold konto, když může využívat online funkcí, které drtivá většina konkurenčních her nenabízí. Jedinou vlaštovkou je tak asi jen Electronic Arts, která si drahý provoz komunitních služeb může dovolit, čehož využila např. u posledního basketu.

Je ale jasné, že mimo stáj Microsoftu ani na Xbox 360 ostatní hry komunitní funkce na webu mít určitě nebudou. Ovšem abych se vrátil ke smyslu úvodního odstavce – i aktuální Project Gotham Racing 4 má připravenu velmi širokou podporu komunity na svém webovém serveru. Pokud pominu veškeré statistiky odjetých závodů a žebříčky hráčů, tak hodně zajímavě vypadá jakýsi žebříček národů, který reflektuje celkové úspěchy všech hráčů z jedné země, ovšem naši domovinu tam samozřejmě nenaleznete. Pokud se připojujete na UK profil tak jako já, budete živit úspěchy do celkového hodnocení zemí Albionu.

Připravují se také online turnaje v různých disciplínách a nechybí ani možnost fotografování a nahrávání opět až pěti fotografií na server, odkud si obrázky můžete stáhnout do počítače a nebo vytisknout. Velkou výhodu těchto komunitních webových funkcí vidím v možnosti být se svojí oblíbenou hrou i mimo domov, přičemž hra tak rázem dostává mnoho přídavných vylepšení a služeb. I díky komunitním funkcím tak má stále služba Xbox Live nezanedbatelnou výhodu před konkurencí, byť her, které využívají webových stránek více, než jen pro suchý popis je jen malé množství.