Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

exploder.jpgV minulém příspěvku jsem povídání zakončil lakonickým sdělením, že HDTV Player opravdu funguje, což je také pravda, ale není to tak úplně bez mušek, jak by se možná zdálo být. Na DVDčku v balení je totiž nahrána speciální bootovací knihovna, která se z média zavede vždy ještě před spuštěním hry. Tedy vložíte HDTV Player do konzole, software se načte do paměti, načež vložíte DVD s hrou a jede se.

Software "neupscaluje" (nepřevádí) grafiku do vyššího rozlišení, ale u VŠECH her softwarově aktivuje progresivní skenování do režimu 480/525p a to i u drtivé většiny her, které to samy o sobě nepodporují! Tato funkce je totiž do her implementována také softwarovou cestou, nu a HDTV Player koná stejně, ale ještě před načtením hry. Takže po vložení DVD s přehrávačem do konzole se software spustí, nahraje se do paměti a uloží automaticky zvolené nastavení na paměťovou kartu. DVD se sice musí pokaždé načítat, ale poslední nastavení se uloží, takže příště již není třeba nic nastavovat.

Po načtení software se objeví jednoduché menu, ve kterém si volíte z nabízených obrazových režimů 480p/576p/720p a 1080p v případě propojení s komponentním kabelem a z rozlišení 640×480/800×600/1024×768 a 1280×1024 v případě použití VGA kabelu. Kdysi se mě někdo ptal na možnost propojení konzole přes VGA do monitoru, nebo televize, tak teď vidím, že to opravdu touto cestou jde.

Takže si zvolíte vybrané rozlišení, přičemž si můžete volit i mezi normami PAL/NTSC. Vyndáte HDTV Player, vložíte hru a spustíte tlačítkem "start". Podle navoleného rozlišení pak by měla hra najet právě v tomto režimu. Ptáte se jak to? Inu je to jednak tou aktivací neprokládaného snímkování a druhak se obraz stáhne z celé obrazovky tak, aby jednotlivý pixel grafiky hry pokrýval také jen jediný pixel obrazovky, nebo více pixelů, nicméně vždy méně, než u normálního obrazu. Tím pádem je výsledný obraz zkonvertovaný HDTV Playerem o něco menší než normálně, za to zvláště v režimu 720p krásně čistý, plně ostrý a jasný. Tímto trikem se tedy dosáhne opravdu "pseudo" HDTV rozlišení.

Zatímco 480p obraz se skorem nijak nezmenší, ale pouze jemně vylepší, volba 720p pak PS2 hru skutečně o třídu zlepší, protože počet bodů herní grafiky odpovídá přesně počtu používaných bodů na obrazovce. Potom ale záleží na možnostech televizí ovládat velikost obrazu, aby bylo možné zmenšený obraz zvětšit. Např. při 720p totiž hra pokrývá sice celou šíři obrazovky, ale jen asi  polovinu výšky (obraz je vycentrovaný), což dovolují některé televize ještě roztáhnout. V režimu 1080i je již obrázek hodně malý, když pokrývá jen zhruba třetinu obrazovky. Doporučovaný mód je 576p, kdy je grafika zmenšená minimálně, ale na mé televizi se při tomto nastavení objevují rušivé barevné pruhy, takže kompatibilita všech nabízených režimů nemusí být stoprocentní na všech televizích.

Je třeba si s nastavením dlouze pohrávat, protože některé hry se v určitém režimu vůbec nespustí a jiné zase fungují na všechny režimy v pohodě. Skvěle vypadá např. WRC Evolved v 720p, které šlape na paty s nadsázkou i grafice Project Gotham Racing 3 na Xbox 360. Oproti tomu MotoGP 04 se o mnoho nevylepší, ale lepší situace je i u Killzone, které je pak velmi ostré a textury již nejsou vůbec rozmazané, jako při normálním výstupu. Dle očekávání pak NTSC verze Gran Turisma 4, která sama běží v 1080i, udělá při použití HDTV Playeru úplně identický a nutno říci skvělý obrázek.

Obecně tak grafika při použití HDTV Playeru u her, které s tímto softwarem běží alespoň v režimu 720p, překoná schopnosti prvního Xboxu, což je třebas příklad právě GT4 a nebo WRC, jenž vypadají ještě lépe, než Forza Motorport. Ovšem daní za to je zmenšený obraz, možná nekompatibilita u některých her a také vám nikdo nepoví, jaké režimy korektně zobrazí právě ta vaše televize. Pro kutílky, kteří chtějí dostat z PS2 maximum to ale cenu rozhodně má, takže ani já nakonec koupě nelituji, ovšem doma jsem nakonec zjistil, že u nás se tento HDTV Player také prodává a to o pětistovku laciněji. No nezabili byste se?

Oficiální www stránka HDTV Playeru včetně seznamu otestovaných her a technických informací je zde.