Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

logitechg400miniPo testu SSD disku Kingston SSDNow  jsem dostal na vyzkoušení další pěkný kus hardware, totiž kabelovou optickou herní myš Logitech G400. Ta v hierarchii myší od Logitechu nahrazuje model MX518, takže určení nové myšky je stejné, co ovládátka pro FPS hry především. První, co vás po zapojení překvapí, je docela obří mohutnost myši. Délka je totiž nadprůměrných 13 cm, největší šířka sice klasických 6,5 cm, ale výška je také nadprůměrné 4 cm, což je zhruba o 5 mm více, než je normálně obvyklé.

Z tohoto se dá usuzovat, že myška bude vyhovovat hlavně mužům s větší rukou a delšími prsty. Pokud máte drobnější dlaň, už vám může být ovládání krapet nepohodlné. Však jestli bych myšce něco vytkl, byla by to právě ta velká výška, která mně – jakožto mám hubené a dlouhé prsty – nebyla zcela pohodlná a raději mám nižší myšky. Nicméně není třeba se bát, že vás bude bolet ruka od tahání velké hmotnosti po stole, neboť co myška získala na rozměrech, naopak ztrácí na váze. Tělo myši totiž váží pouhých 133 gramů, takže při šourání její hmotnost prakticky vůbec necítíte, což mám raději, než tahání těžkého závaží.

 

Podívejte se, jaké nejlepší herní myši vybrali kluci z portálu Testado.cz.

 

Ve své třídě je myška opravdu velmi lehké váhy, což potvrzuje i subtilní, poddajný a velmi tenký dvoumetrový kablík ukončený USB 2.0 konektorem, jenž váží také minimálních 15 gramů, takže vás nebude nikdy tahat svojí váhou zpátky ze stolu. Střídmý design myši ale není vhodný pro leváky, myš se dá pohodlně držet pouze v pravé ruce. Jelikož já kvůli procvičování obou mozkových hemisfér střídám za počítačem obě ruce, tak mi to také moc nevyhovovalo, ale je to nutný kompromis pro integraci dvojice bočních programovatelných tlačítek, jimiž se ovšem i bez ovladačů dá třeba listovat otevřenými stránkami v prohlížeči, což je fajn.

 

 

Jako nejlepší vlastnost myši ale vidím její minimální tření po desce stolu, díky opravdu tvrdým třecím ploškám ze silikonu na spodku myši. Když jsem to porovnal s mojí stávající herní myší A4Tech X-750BF, tak byl rozdíl dost znát a G400 se po mé desce stolu pohybovala o něco snáze a ladněji. Klasickou výbavou bývá volitená citlivost optického senzoru a ani G400 v tom nijak nezaostává. Nabízí čtvero přednastavených citlivostí 400/800/1600/3600 DPI (2x více než má MX518), které se prakticky volí dvěma tlačítky +/- u rolovacího kolečka. Díky využití sběrnice USB 2.0 myš komunikuje rychlostí až 1000 přenosů o pohybu za sekundu, což znamená velmi jemný chod myši bez zadrhávání.

Co se mně ale hodně líbí, je další šikovné tlačítko, jímž kdykoli resetujete citlivost myši na výchozí hodnotu 800 DPI, protože zvolené hodnoty myš nijak barevně neindikuje. Pokud si stáhnete rozšiřující software Logitech Gaming, tak si můžete rovnou osobně navolit na jednotlivé hodnoty citlivosti své vlastní v rámci rozsahu 400-3600 DPI. Můžu potvrdit, že ve střílečkách se zaměřování a směr ovládají výborně a velmi přesně, což vám pomůže při rozdávání headshotů, jak jsem si ověřil v novém Dead Islandu. A nakonec bych pochválil i volbu materiálu, kdy jsem kvitoval nejen příkladné dílenské zpracování zcela bez vrzání s kvalitními plasty, ale také matnou úpravu v odstínech šedé, na níž není vidět otisk vaší zpocené ruky. Navíc se takovýto povrch i pohodlně čistí.

Jako herní myš u mě tak Logitech G400 velmi dobře obstála, je to pohodlná a praktická myš hlavně pro hraní akčních her, nicméně je potřeba mít před koupí na paměti její velké rozměry a určení pouze pro držení v pravé ruce. Je ovšem pravda, že kvalitní provedení s tříletou zárukou a českým manuálem si výrobce nechává docela zaplatit, však myška aktuálně stojí přes 800,-, což je zhruba 2x tolik, co dnes stojí podobné periferie od méně zvučných výrobců. Nicméně za tu cenu věřím, že se vám myška zase odmění dlouhou životností a chodem zcela bez poruch, jak je u Logitechu obvyklé.

 

Oficiální www stránka Logitech G400 je zde a www stránky marketingového zástupce pro ČR spol. DataConsult tady.