Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Premiérový minulý díl motorek na Xbox 360 si ještě pamatuji nikoli jako špičkovou hru, ale spíše v podobě snad prvního online komunitního turnaje českých majitelů Xboxu 360. Nakonec jsem byl z MotoGP 06 docela zklamán, což reflektovala i moje recenze na Hrej.cz. Nicméně nový díl je na tom již daleko lépe, i když na můj etalon v podobě dnes ultra laciné PC mutace MotoGP 2 stále trošku ztrácí hlavně v oblasti ovládání motocyklu.

Hra je ale již daleko více vybroušená než předchůdce, ovšem stále se jedná jen o “simulaci” nejvyšší kubatury MotoGP. Obě nižší třídy zde tradičně absentují. Pokud si chcete zajezdit i ve 125 a 250 ccm, jedinou volbou jsou stále dobré motorky v MotoGP 04 od Namca na Playstation 2. První velkou změnou na MotoGP 07 jsou jistě stylová grafická menu, následovaná kompletně předělanou grafikou. Celý grafický manuál a design ovládacího rozhraní vychází ze zcela nového stylu, do kterého se jak známo šampionát MotoGP oblékl, včetně příslušných zvuček a znělek.

Nabídka herních režimů zůstala prakticky nepolíbená, tedy nechybí tu jak klasický okruhový seriál, tak i mnohdy zábavnější a oblíbenější Extreme podniky se smyšlenými jezdci a motocykly, kteří prohánějí volně modelované civilní tratě na motivy reálných lokací po celém světě. Jestli je v šampionátu přítomnost brněnského Masarykova okruhu již zažitou věcí, stejně to samé můžu říct i o historické Praze, ve které si právě zajezdíte v Extreme režimu. Na ovládání má velký vliv nastavení míry simulace, ale stejně očekávejte poměrně jasnou arkádu. I přes toto zaměření se mi ale motorky alespoň ze začátku řídily obtížněji, než ve zmíněné počítačové obdobě.

Přesné ovládání si žádá trošku cviku, ale není to nic obtížného. Velký skok prodělala grafika a vizualizace jako taková, nyní je konečně jízda daleko plynulejší (i když se občasnému záškubu stejně nevyhnete) a prostředí je o třídu detailnější a živější. Kvanta diváků jsou kompletně ve 3D, obloha je nyní vskutku reálnější a okruhy ostré jak břitva. Velmi dobře působí čilý předstartovní ruch s pitbabes a mechaniky, ovšem zde se musíte spokojit jen s nižším rozlišením obrázku a rozplizlými postavami.

Výrazný cit pro detaily ukazuje mimo jiné i hodně živé okolí, což zjistíte např. pohledem k obslužné komunikaci kolem tratě, na které často jezdí např. skůtry s novináři a nebo VIP návštěvníky. Vynikající je také multiplayer, kdy je možné hrát na rozdělené obrazovce a nebo přes internet až v 16 hráčích. Chválím možnost zajetí celého šampionátu i v rámci multiplayeru. Hráli jsme několikrát ve splitscreenu dva na jedné konzoli a ještě k tomu jeli online závody v plném počtu účastníků a stabilita síťového kódu je velmi dobrá, jen s občasnými lagy.

MotoGP 07 ovšem později vyjde prakticky na všechny moderní platformy, když aktuální licenci promotéra Dorna Sports má kromě THQ pro konzole ještě Capcom. První vlaštovka v podobě čerstvé Xbox 360 verze se ale určitě povedla a byť to není ani po druhé nějaký extra zázrak, rozhodně se velmi příjemně hraje a skvěle vypadá.

Oficiální www stránka MotoGP 07 je zde.