Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

halo.jpgPřed pár hodinami jsem poprvé vložil disk s Halo 3 do Xboxu 360 a nyní mám za sebou již několik her, abych se s vámi mohl podělit o první dojmy. Jen pro pořádek připomínám, že Halo 3 se i u nás prodává celkem ve třech verzích. První je základní a obyčejná, druhá má u sebe bonusový DVD disk a třetí obsahuje kromě disku ještě helmu elitních lidských jednotek Spartan. Helma je opravdu skvěle provedená, žádný laciný šunt, ve zlatém hledí se krásně vidíte.

Tato atrapa může sloužit i jako stylová úschovna na krabičky s hrami. I z tohoto důvodu je helma i s podstavcem opravdu veliká a to skoro tak, že by se dala případně nasadit na hlavu. Zřejmě obdrží primát největší bonusové nadílky co se vůbec někdy do her dostala. Když jsem ji poprvé viděl, tak se mi nechtělo věřit, že si ji na hlavu nenarvu, ale jednak to nejde a druhak je helma o něco menší. Nicméně pěkný pořízek to je na tuty. Podobně je již nyní v prodeji i zvláštní edice Xboxu 360 Premium vyvedená v domácích barvách Halo 3 a mající ještě k dobru HDMI port z Elite verze konzole.

Hra sama není v češtině (anglické titulky nechybí), ale má sice stručný, ale pěkný český barevný manuál, kde je stručně nastíněna i předešlá historie celé série. Pokud vás to hlouběji zajímá, doporučuji aktuální a příští číslo Xbox 360 Magazínu, kde se pozadí i historie série Halo dostatečně objasňuje. Pozor ale, hra běží pouze na 60Hz. Ikonky na zadní straně obalu lakonicky oznamují kooperaci až pro kvarteto hráčů, multiplayer na rozdělené obrazovce pro stejný počet a online popř. LAN seance až pro 16 hráčů najednou. Halo běží i v 1080p a podporuje stahovatelný obsah (příslušná kolonka na Marketplace je zatím plná pouze videí, tapet a avatarů).

Mimo návod je přiložena i barevná rozkládačka s popisem ovládání taktéž v češtině. Ovládání ale nelze svobodně navolit, k dispozici je půl tucet předvolených konfigurací, což by ale mělo stačit. Pokud vás zajímají konkrétně schopnosti postav, tak umí skákat i sednout na bobek a vojáci rozdávají jak rány pažbou nebo futuristickými meči, tak hlavně střílejí z velkého počtu palných zbraní, včetně možnosti přiblížení a nebo střelby ze dvou zbraní naráz. Přitom ale nelze házet granáty, což je povoleno pouze s jednou zbraní.

Základní nabídka je rozdělena do šestice lobby a skrývá následující položky: Kampaň je vskutku zhruba osmi až patnáctihodinová (podle zvolené obtížnosti) hra pro jednoho hráče, nebo v kooperaci přes splitsreen, LAN a internet až se třemi dalšími. Matchmaking znamená nepřeberný výběr z mnoha typů multiplayerových režimů pro jednotlivce i týmy a následující položka Custom Game umožňuje tvorbu a přizpůsobení vlastní herní seance.

Hodně zajímavý je editor map, ve kterém si můžete hodně zjednodušenou a rychlou cestou dokonale přizpůsobit a pozměnit vybrané MP mapy k obrazu svému. Lze např. svobodně rozházet určité zbraně, rozmístit vozidla, překážky a stavby. A dokonce si k tomu přizvete i ostatní kamarády a tvořit tak můžete všichni najednou. Konečně poslední položka Theater soustřeďuje do jednoho společného místa všechny mediální soubory. Svoji hru si totiž můžete natáčet a uložit na pevný disk. Ze záznamu lze vytípat akční screenshoty a všechno společně vystavit a sdílet včetně modifikovaných map s ostatními hráči. Tvůrci zde také vystavují výběr z nejlepšího hráči takto vytvořeného obsahu pro stažení či prohlížení.

Zatím bez čichnutí ke kampani jsou možnosti hry určitě hodně nadprůměrné, ale pokud budete chtít opravdu do mrtě típat obrázky, natáčet videa a upravovat své vlastní herní režimy a mapy pro sdílení, nebude vám asi brzy volných 25 MB prostoru na serverech Halo 3 stačit. Navýšení ale stojí 750 MS bodů, což je další chytrý způsob Microsoftu, jak z hráčů vyždímat další peníze. Po několika odehraných multiplayerových bitkách jsem zatím docela spokojen, seance jsou dostatečně zábavné, grafika nikoli špičková (Gears of War se nemusí bát), ale pěkná a funkční.

Pochvalu si Halo 3 zaslouží určitě za hodně bohatou nabídku multiplayerových režimů jak na jedné konzoli, tak i na internetu, a i když jsou bitky ryze standardní jako v podobných hrách, díky přístupnost a jednoduchost si najdou určitě hodně veliký počet hráčů. Již dnes hra indikovala více než 120 tisíc připojených hráčů zejména ze severní Ameriky. O všech režimech pro více hráčů a multiplayeru samém bude následující příspěvek.

Oficiální www stránka Halo je zde a několik oficiálních pěkných tapet na plochu zase zde.