Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

motogp.jpgJestliže jste sledovali první závod mistrovství silničních motocyklů MotoGP z Jerezu, jistě vám neunikla vynikající druhá příčka českého jezdce Lukáše Peška ve třídě do 125 ccm. Tento mladý pilot zajel svůj životní výkon, když zhruba polovinu závodu jel pouze na přední brzdu, protože zadní měla poruchu.  Ve dvěstěpadesátkách jel i náš další zástupce Kuba Smrž, ten ale bohužel upadl. A aby byl výčet úplný, musím zmínit i český mistrovský tým Elit MotoGP Racing, který s Thomasem Lüthim za řidítky vyhrál titul mistra světa za rok 2005 v kategorii 125 ccm. Jak vidno, domácí fanoušek jednostopého motorismu musí zaplesat, jaké to máme zastoupení v MotoGP. I když je pravda, že do teď čeští jezdci vlastně skoro nic nedokázali kromě několika umístění na bodech, nicméně jak Lukáš, tak i Kuba mají lepší stroje než dřív, takže se to jistě promítne i do výkonů v této sezoně.

Atraktivní vtělení do domácího jezdce ovšem nenabízejí žádné motocyklové simulátory MotoGP na PC. Nicméně poslední přírůstek série PS2 her MotoGP uzavírající kvartet titulů nabízí i pro českého fanouška něco navíc. Předně je to kompletní licence MotoGP, takže uzříte precizně vymodelované jezdce, stroje i okruhy ze sezony 2004, takže tento díl (vyšel exkluzivně jen na PS2) je ze všech nejaktuálnější. Proč ovšem mluvím právě o MotoGP 4? Předně nedávno tento titul vyšel v Platinové edici za zvýhodněnou cenu, ale hlavně obsahuje všechny kubatury; 125, 250 i 500 ccm. V nejslabší třídě tedy nechybí ani Lukáš Pešek a ve “čtvrtlitrech” zase Jakub Smrž. Díky všem soutěžím kompletního šampionátu si pak s Lukášem, nebo s Kubou můžete zajezdit i na domácím Masarykově okruhu v Brně, jak ukazuje přiložený screenshot.

Ještě mám v živé paměti klení Lukáše při minulé VC ČR právě v Brně, kde spadl po zadření pístu v motoru tuším že ze čtvrtého, nebo pátého místa. Když pak přišel k nám do stanu České pojišťovny, evidentně s ním nebylo do řeči a do přímého souboje na motocyklových simulátorech s Tomášem Engem se mu moc nechtělo. Nicméně podobné pocity si můžete zažít i s MotoGP. I když jí několik recenzentů docela shodilo, já se přiznám- mám MotoGP 4 docela rád. Samozřejmě že grafické provedení je jen lehce nad průměrem a když bych měl přesedlat z připravovaného Tourist Trophy (představení a preview), musel bych si déle zvykat, a místo simulace se nám vlastně servíruje spíše arkádové poježdění.

motogpmini.jpgAle to všechno mi ani nevadí. Spíše oceňuji opravdu obří počet motocyklů v jednom závodě (v nejslabší třídě jede najednou skoro 30 motorek!) a velmi napínavý mutliplayer. Na rozdělené obrazovce totiž můžete ve dvojici absolvovat kompletní sezónu šampionátu libovolné kubatury, při stejném počtu motocyklu na trati jako v singleplayeru. Nevěřili byste jak je zábavné a hlavně napínavé závodění proti živému soupeři v obrovitém chumlu ostatních jezdců. Velmi dobře odstupňované obtížnosti pak reflektují vaše umístění od prvních pozic až po druhou polovinu pole. V době, když většina motoristických simulátorů umí ve splitscreenu pouze nudné klání samotných dvou hráčů, je takto bohatý multiplayer vítaným zpestřením.

V posledním MotoGP na PC je zase pro našince atraktivní druhotné závodění po světových metropolích, kdy nechybí ani věrně podané historické centrum Prahy. On takový start na Karlově mostě má také něco do sebe. A co vy, hrajete motorky na PC, nebo na konzoli? A je pro vás zajímavější “featurka” v podobě domácích tratí, nebo spíše našich jezdců?

Oficiální www stránka skutečného šampionátu MotoGP je zde.

Oficiální www stránku hry MotoGP 4 naleznete zde.