Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

jizdenky prosim asie banner

 

Carcassonne, Catan (Osadníci z Katanu), Talisman a Ticket to Ride. To jsou možná nejznámější série rodinných deskových her na světě. První Ticket to Ride, zobrazující americkou a kanadskou železnici, vyšel již před sedmnácti lety, přičemž se do dneška tato řada rozšířila na čtrnáct titulů + sedmnáct rozšíření. Přitom její autor, Alan R. Moon, pochází z Anglie, nicméně ještě za jeho dětství se rodina přestěhovala do USA. Svoji první hru Alan navrhnul již ve svých sedmadvaceti letech. Poprvé tento designér k vláčkům a železnici přičichnul v roce 1987, kdy poupravil pravidla titulu 1830: Railways & Robber Barons, zatímco svoji první plnohodnotnou železniční deskovku Santa Fe navrhl v roce 1992. Autor pak od roku 2000 pracuje na plný úvazek jako nezávislý designér deskových a karetních her.

 

 

Originální Ticket to Ride je druhou Alanovou hrou, která dokázala zvítězit v nejprestižnější deskoherní anketě Spiel des Jahres. Tou první je Elfenland z roku 1998. Ticket to Ride je také autorovou zcela nejúspěšnější herní značkou. Však letos vyšla jubilejní edice s mapou Evropy k patnácti letům od vydání této první evropské verze. Od roku 2004 se jen základních her prodalo přes čtyři miliony kusů. Však aby ne, protože každý Ticket to Ride má velmi jednoduchá a podobná pravidla, kdy v rámci vašeho kola provádíte jen jednu jedinou akcičku: buď si z karet berete nové vagonky a lokotky, nebo tyto karty odhazujete, sestavujete z nich vlaky a umisťujete je na herní mapu, čímž si pro sebe zaberete jednu z volných tratí, případně si doberete karty nových tratí. Tyto linky jsou bodovány podle své délky (kolik na ně spotřebujete vagonků a lokomotiv) a ten stavitel, který má na konci partie nejvíce bodů za obsazené tratě, ten je vítězem hry.

 

 

Zábavné a jednoduché jak facka, a navíc díky jedné možnosti na tah každého hráče tituly Ticket to Ride velmi rychle odsýpají, takže dlouho nečekáte na další svůj tah. U nás jsou k dostání v angličtině všechny hry Ticket to Ride naprosto běžně, nicméně české verze se ujalo vydavatelství Blackfire Entertainment, které zatím vydalo pětici originálních titulů + jedno rozšíření pod názvem Jízdenky, prosím!. Z rozšiřujících bedýnek si v Blackfire vybrali Ticket to Ride: Asia, poprvé vydanou již před deseti lety. A to zřejmě z toho důvodu, že oproti ostatním, což jsou vesměs jen nové mapy, v českém znění Jízdenky, prosím! Asie přináší několik nových prvků do hraní standardních Ticket to Ride. Klasicky nabízí dvě velké mapy Asie, jednu určenou pro kompetitivní zápolení a druhou pro novinku v sérii, kompetitivní hru dvou až třech týmů proti sobě ve 4 nebo 6 hráčích.

 

 
 

Což mimo jiné znamená materiál pro šestého mašinfíru, protože všechny velké tituly Ticket to Ride jsou maximálně pro hráčů pět. Jelikož Jízdenky, prosím! Asie je rozšíření, přirozeně k jeho hraní potřebujete také jednu ze základních sad Jízdenky, prosím! / Ticket to Ride, případně Jízdenky, prosím! Evropa / Ticket to Ride: Europe. Drobnou novinkou jsou tratě horských průsmyků, vyžadující několik vagonků navíc, a z Evropy se vrací trajekty, tedy linky s povinnou lokomotivou. Parádní jsou dřevěné stojánky na karty, jaké se hodí i do jiných titulů Jízdenky, prosím! / Ticket to Ride. Rozšíření Jízdenky, prosím! Asie se prodává za cenu kolem sedmi stovek, což je o stovku až dvě nižší hladinka než u anglického originálu Ticket to Ride: Asia. Základní hry Jízdenky, Prosím! s mapou Evropy, či USA seženete pod tisícovku. Česká pravidla Jízdenky, Prosím! Asie si stáhnete TADY.

 

  • Jízdenky, Prosím! si můžete zahrát i zadarmo. ZDE si v PDF stáhněte speciální verzi Jízdenky, Prosím! Zůstaňte doma, kterou si vytisknete a vystřihnete klidně na formát A4. Jedná se o odlehčenou variantu Ticket to Ride pro dva až čtyři hráče na dvacet až čtyřicet minut hraní.

 

  • Ticket to Ride má také svoji počítačovou a mobilní verzi, přičemž k oběma se nabízí i digitální rozšíření Ticket to Ride: Asia.