Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

spiritfarer banner

 

Přede dvěma lety měla na herním festivalu The Game Awards 2019 v kalifornském Los Angeles premiéru krásná, relaxační 2D adventura Spiritfarer. V této hříčce z bočního 2D pohledu v pohledné, ručně malované grafice hrajete za velmi okouzlující dívčí verzi záhrobního převozníka Charona jménem Stella. Postupně si ve hře stavíte a vylepšujete vaši loď a s největší láskou a péčí se staráte o smutné duše zvířátek na konci jejich životní pouti, než se připraví na Onen svět, kam je máte v přátelském duchu doplavit. Ve hře se plavíte po různých mořích, rybaříte, farmaříte na lodní zahrádce, sklízíte úrodu, z ní vaříte pro vaše pasažéry, dále vyrábíte různé předměty a plošinkově skáčete, a to vše na vaší postupně narůstající lodici zvané Sea Master 2000. Hratelnost je plynulá, klidná, mírumilovná, nespěchající a naprosto pohodová a relaxační.

Spiritfarer tudíž nenabízí žádnou akci, ani žádné střílení a zabíjení, protože smutné duše zvířátek se nesmí vylekat, a vy jste tu proto, abyste je obveselili. Kromě sólo režimu je součástí hry také lokální kooperace na rozdělené obrazovce, v níž se druhý hráč ujme pomocníka Stelly v podobě bílého kocourka Daffodila. Ten nechybí ani v singlu, kdy ho ovládá umělá inteligence. Spiritfarer vytvořilo skoro třicetičlenné nezávislé kanadské studio Thunder Lotus Games z Montrealu, které znáte jako autory titulů Jotun a Sundered. Kmenovými vývojáři Thunder Lotusu jsou bývalí zaměstnanci kanadských poboček Ubisoftu zejména z Montrealu a Toronta. Spiritfarer, který vyšel již v létě 2020, připomínám rovnou z několika důvodů. Přístup studia k potenciálním hráčům je totiž velmi sympatický, kdy nešetří různými bezplatnými bonusy a finančně zajímavými možnostmi, jak si Spiritfarer velmi levně či zadarmo pořídit.

 

 

Hned od vydání 18. srpna 2020 se Spiritfarer objevil v předplatném Microsoft Game Pass, takže pokud si tuto službu platíte, v jejím rámci si na PC s Windows 10/11 a Xboxu One tuto hru zahrajete zdarma. Pro všechny si tvůrci připravili i malý digitální průvodce v PDF všemi hlavními postavami titulu, jehož si zadarmo stáhnete ZDE. Spiritfarer, což v překladu znamená převozník duší, si zahrajete na počítačích s operačními systémy Apple OS X, Linux a Windows 7+, dále na PS4, SW, X1 a Google Stadia. Další ctností hry Spiritfarer je její obří délka, neboť se opravdu nejedná o žádnou jednohubku na jediný večer. Komplet dohrání vám může zabrat až 40 hodin! Navíc si ji můžete napřed vyzkoušet, protože pro PC na GOGu, Steamu a pro Switch je k dispozici demoverze. Plná hra je nyní na Epicu, GOGu a Steamu ve slevě za parádních 311,-.

Původně měla být zvířata v rámci příběhu ubytována v hotelu na pevnině, jenže ten neseděl k loďce převozníka Charona na řece Styx, u něhož se hra inspirovala. Pak se rozmýšlel vlak s parní lokomotivou, ale ke klidné atmosféře zase nepasoval výrazný zvuk parního stroje. A tak byla nakonec zvolena loď, kterou si můžete sami postupně přestavovat. Místo zvířat jste měli v časné fázi vývoje přepravovat lidské charaktery, jenže když autoři zkusili zakomponovat zvěř, dostala tím hra výraznější nádech pohádkového stylu. Most Everdoor, překlenující místo živých s místem mrtvých, studio vymodelovalo podle skutečného mostku Rakotzbrücke v německé Gablenzi, kam se zajeli podívat. Na začátku se také počítalo s tím, že hlavní postavičky budou dvě: bratr a sestra Stellovi. Jenže modelování a animace dvou postav a dvou jejich lodí by stálo dost práce a peněz, takže ve finále zbyla jedna hrdinka převoznice Stelly.

 

 
 

A jakou faunu a flóru i další potvůrky Stella s Daffodilem potká? Tak třeba aristokratickou laň Gwen, technicky nadaného žabáka Atula, hadí zahradnici Summer, dětinskou ježčí dámu Alici, lví páreček Astrid a Giovanni, sovího umělce Gustava, muchomůrku červenou jménem Stan, baziliška Bucka, býky Bruceho a Mickeyho, fenku Elenu, papírové orky, obří želvy, medůzy, mořské draky, žraloka Alberta, tuleně Alexe, cibulového paňácu Francise, mrožici Susan, mývala Theodora a mnohé další. Na lodi pak postupně vybudujete nejen kajuty pro všechny pasažéry, ale dále kupř. společenskou místnost, kuchyni, galanterii (!), pilu (!), tavící pec, sklípek, zahrádku, kurník, stáje nebo bar. Vidíte? Spiritfarer je vpravdě neobyčejná hra! Spiritfarer je totiž ve své podstatě unikátní vzpomínka na 19 nedávno zemřelých členů rodin, kamarádů a známých autorů hry, přičemž podle životů těchto mrtvých byly navrženi vaši pasažéři.

Kvality hříčky Spiritfarer dokazuje nejen agregované hodnocení Metacriticu na všech hlavních platformách vždy přes 80/100, ale také solidní zájem hráčů, kteří si doposud zakoupili více než milion kopií hry! Tudíž se jedná o nejúspěšnější titul studia v jeho historii. Autoři tak Spiritfarer pravidelně stále vylepšují skrze bezplatné balíčky, jaké do hříčky přidávají nové funkce, obsah a hrdiny s vlastními příběhy. Čerstvě od 13. prosince 2021 se titul překlopil do obsahově plné verze Spiritfarer: Farewell Edition, která v sobě sdružuje veškerá dodatečně vydaná rozšíření a všechny záplaty, jaké doposud vyšly. Pokud jste si dříve Spiritfarer pořídili, Farevell edice tu vaši starou automaticky nahradí zcela zadarmo. Nadšení tvůrci z výborného ohlasu a dobrých prodejů nespí, takže k dříve vydanému průvodci postavami jako vánoční dárek vyrobili také sadu moc pěkných tapet na plochu, kterou si stáhnete TADY.