Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

jedle

Na posledním hráčském srazu české a slovenské komunity fandů Xboxu 360 ze stránek Xlive.cz minulý rok proběhl velký turnaj v NHL 07. Všichni výherci se svobodně rozhodli, že všechny ceny věnované sponzory do turnaje věnují na dobročinné účely. Pro informaci se jednalo o konzoli Xbox 360 Halo 3 Edition, ovladače, nabíjecí packy a hry v celkové hodnotě přes 30 tisíc korun. Nakonec jsme se rozhodli, že tento hodnotný dar věnujeme Jedličkovu ústavu v Praze, což je speciální zařízení pro lehce i těžce tělesně postižené děti v Praze.

S jeho vedením byla příjemná domluva, takže jsme se ihned domluvili na termínu předání ze začátku tohoto roku. Nakonec jsem do ústavu na pražském Vyšehradě dorazil já (Waskez), doprovod mi dělali další dva členové komunity s gamertagy Karlos99 a Gábina99. Za dokumentaristu byl ještě kolega Cabadaj, který předávání důkladně nafotil. Na předávku jsem se velice těšil, ale úspěch a atmosféra, která při tom nakonec panovala, překonala veškerá má očekávání. Vedoucí domova Tobolka pan Petr Hrubý se kterým jsem komunikoval je velmi pohodový chlapík a za kompletní herní sadu pro čtyři hráče včetně skvělých her byl opravdu moc vděčný.

V ústavu mají moc pěkné prostory vybavené projektorem za účelem promítání filmů z připojeného DVD přehrávače, ovšem neměli jsme nakonec k dispozici všechno potřebné kabelové vybavení, takže zatím jim Xbox funguje bohužel beze zvuku. O správný kabel ale bude v nejbližších dnech ještě postaráno. Nicméně propojení přes HDMI kabel (bez zvuku) vykouzlilo na velkém plátně opravdu parádní obraz, který okouzlil prakticky všechny příchozí, od vychovatelů, přes nás, až k udiveným dětem. Vychovatelům jsme krátce předvedli možnosti konzole a zejména Karlos99 se ujal role školitele a trpělivě všem přítomným zaměstnancům ústavu vysvětlil zákonitosti a úskalí ovládání konzole a her.

Ústav a domov pro tělesně postižené ještě po vánocích nepřivítal všechny své děti, ale i tak se postupně sešlo dost malých i velkých zájemců. Někteří z nich jsou hendikepovaní natolik, že si na konzoli nikdy nezahrají, ale všichni jsme se divili, jak i děti s těžkým postižením rukou dokážou víceméně bez problémů naprosto zkušeně ovládat např. hokej, nebo fotbal. Bylo úžasné sledovat dětičky, jak komentují své první hraní na nové konzoli, přičemž někteří s hraním měli zkušeností dost, jiní v úžasu stále opakovali “HUSTÝ!”, když tak pěknou grafiku ještě předtím nikdy neviděli. Po chvíli se mladí již otrkali, hádali se o ovladače a navzájem komentovali své hraní. Hláška “TO JE HUSTÝ!” létala vzduchem každou chvíli, do toho druhý okřikoval kamarády oslovením “TY KROCANE PŘIHRÁVEJ!” a všeobecné veselí a nám skoro infarkt od smíchu přivodil jeden malý vozíčkář, který při pohledu na závod v Burnoutu Revenge s jistotou prohlásil, “že po takové dálnici jsem nedávno takhle jel”.

O vrchol večera se pak postaral možná malinko hyperaktivní Honza Kudláček, který má v ústavu pověst velkého šoumena, když počal halasně ventilovat svoji aktivitu a vítal naše maličkosti ve stylu křtění hudební desky. Pranic mu nevadilo, že jsme místo toho přinesli hry a počal křtít jednu za druhou. Zejména přítomné vychovatele přejmenoval na známé osobnosti a tak se křtů desek (her) nakonec zúčastnila celá plejáda zvučných jmen, jako je Ota Balage, Petr Vichnar, Karel Gott, nebo Pavel Turek. Ještě nutno říci, že vše dovedně a suverénně komentoval, takže nám tím opět přivodil záchvaty smíchu. Karlos99 ho chtěl rovnou pozvat na náš příští sraz, aby jej uváděl, načež Honza za to oddal Karlosovu Gábinu s jedním vychovatelem.

Na fotkách v galerii je Honza Kudláček ta postava s delšími černými vlasy, se kterou jsme se prostě museli nechat vyfotit. Nakonec jsme v ústavu s dětmi vydrželi rovnou několik hodin, protože se malí zájemci od konzole samozřejmě nemohli odtrhnout. Panem Hrubým nám byla nabídnuta možná další spolupráce, např. při pořádání turnajů, protože jsou rádi za každou pomocnou ruku, takže klidně i ti co s námi nebyli na předání se určitě mohou přijít podívat a hlavně pobavit! Já za sebe se do “Jedle” určitě ještě podívám, takovou velikou legraci si zase rozhodně nenechám ujít. Nakonec tedy můžu konstatovat, že se celá akce výborně povedla a demonstrovala tak, že jak někteří říkají “kultura kriplů” (myšleno hráče počítačových her) může přinést i mnoho dobrého.

Pěknou galerii fotografií z celé akce najdete zde.