Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Již nějakou dobu používám unikátní “tabletomobil” Samsung Galaxy Note a jelikož je to dosti zajímavé zařízení malých rozměrů na tablet, ale obřích rozměrů na mobil, možná vám, pokud po tomto šikulovi pošilháváte, přijdou vhod následující postřehy a zkušenosti. Já sice mám mimo to aktuálně dokonce dva mobily (služební Nokii C6-00 Black a Nokii 700 White/Silver, ale hledal jsem něco speciálního hlavně kvůli kalendáři, který by byl zcela bez kompromisů – narozdíl od toho nokiáckého, jenž je od dob skvělé E 71 stále horší a horší.

A proto mé oko spočinulo na Galaxy Note, protože jeho kalendář je zcela bez konkurence, a to nejen on. Telefon jsem koupil u spol. Anacomp v Praze, protože jsem ho u nich v CZ distribuci dostal za výbornou cenu 13,5 tisíce, když česká distribuce běžně stojí kolem 15. Přístroj je zabalen v docela kompaktní krabičce, která není o nic větší, než třeba u menšího Galaxy S II. Rozměry Notu pěkně ukrývá. Samsung nabízí i u nás oficiálně dvě barevné varianty. Bílou White (Note pak vypadá trochu přitepleně či dámsky) a černou Blue. Ano, na krabici je barva modrá (Blue), ale telefon je zcela černý. Takže když se budete rozhodovat mezi Note Blue a Note Black, vězte, že je to stále ten samý model, pouze někteří prodejci uvádějí označení Samsungu jako Blue, jiní reálnou barvu jako Black.

Krabička je překvapivě malá.

Po otevření krabice pak uzříte celkem tradiční a střídmou výbavu: kromě telefonu ještě velmi podrobný obrázkový manuál v češtině se 172 stránkami (šedé dovozy tištěný CZ manuál nemají), USB 2.0 kabel, jenž se propojí s miniaturním nabíjecím adaptérem do zásuvky, a pak již jen pecková sluchátka (bílé barvy!) Samsung EHS64, co se nacpou rovnou do zvukovodu, a k nim ještě další 3 páry náušníků. Nutno podotknout, že dodaná sluchátka s handsfree mi sice moc nedrží v uších, za to ale na přibalováky hrají velmi dobře až skvěle, včetně plné dynamiky, čistého přednesu a díky napchání až do hlubin ucha i solidních basů. Oproti těm, co přidává Nokia, to se nedá vůbec srovnat, samsungácká (může za to i kvalitní zvukový čip Notu) jsou o třídy výše.

Příslušenství je střídmé: sluchátka, náušníky, USB kabel, síťový adaptér, akumulátor, záruční karta a manuál.

A teď už  k tomu hlavnímu. Sice jsem Note už před nákupem měl v ruce, ale i tak mě v ruce zděsily jeho obří rozměry (rozumějte na telefon). Šíře 8,3 cm a výška 15,2 cm (hloubka je 9,6 mm) je opravdu hodně. Měl jsem obavu, co s takovou megaplackou budu dělat, ale zvykl jsem si docela rychle. Já mám dlouhé prsty, takže pokud telefon položím na dlaň, tak displej obsloužím i jednou rukou, ale je to na hraně, protože telefon už neobejmu ze tří stran a kdybych klopýtnul, lehce by mi z ruky vypadl. Palcem ale na protilehlý roh určitě nedosáhnete. Pohodlnější prostě je chytnout Note do jedné ruky a druhou jej ovládat. Pokud jste zvyklí na rychlé prstoklady v jedné ruce, tady to určtitě nehrozí. Každopádně mně to nevadí, obří displej má jiné výhody.

Zadní kryt je slabé místo Notu. Je to jen tenká plastová skořápka s drobnými poutacími výstupky. Stejně tenkou má i Galaxy S II.

Po stránce zpracování a slícování je Note špička. Nikde mi nic nevrže, design v černé je velmi decentní a luxusní, a tmavě kovový rám je sice plastový (telefon nemá kromě mřížky sluchátka žádný kovový prvek), ale nepoznáte to na něm. Předtím jsem krátce používal i Galaxy S II a musím jednoznačně potvrdit, že i přes velmi podobný design vypadá a působí Note mnohem luxusněji a daleko méně plastově. Jestli je něco na S II laciné, pak právě jeho plasťácký vzhled. Note i díky své hmotnosti 180 g působí mnohem robustněji a luxusněji, přitom jej vzadu také kryje jen tenká a ohebná plastová fólie, naštěstí matně zdrsněná, takže Note mi ani ze spocených rukou neklouže.  Nicméně pokud často měníte SIM kartu, nebo jí přendaváte do jiného mobilu, zde byste možná mohli narazit, protože zadní část drží na těle 16 malinkými plastovými výlisky, u nichž bych se obával, že se po častém odnímání opotřebují a kryt nebude přesně držet a doléhat.

Alespoň je kryt pečlivě slícovaný se zády Notu a navíc matně vroubkovaný, takže přístroj neklouže. Vlevo dole je uložen stylus S Pen.

Navíc SIMku i paměťovou kartičku (SD/SDHC až 32 GB) vyměníte pouze za nutnosti vyndání jak zadního krytu, tak i baterie. SIMku jsem ale zamontoval díky její pružnosti už bez nutného vyjmutí baterie. Každopádně větší rozměry a hmotnost Notu mi vůbec nevadí. Telefon strkám do originálního zašupovacího a koženého pouzdra Samsung a v kapse jarní či zimní bundy mi vůbec nevadí a ani jej necítím. Nicméně do zadní kapsy kalhot se Note i s pouzdrem vejde, ale pouze na výšku, kdy asi 2-3 cm čouhá ven, což není bezpečné. Navíc bych se bál, že by mi při sezení křupnul v ohybu, nebo vyjel ven, takže pro nošení v kalhotách se telefon nehodí. Nicméně do každé kapsy bundy či mikiny se vleze v pohodě.

Čelní strana je prakticky totožného designu jako má Galaxy S II. Displej s tvrzeným Gorilla Glass sklíčkem je lesklý a extrémně zapatlávající. Šedé tlačítko na stylusu množí jeho funkční možnosti.

Vyšší hmotnost má na svědomí i akumulátor, který byl také mým lákadlem na koupi. Má totiž vysokou kapacitu 2500 mAh, což je o 850 mAh více, než skoro stejně žravý Galaxy S II. Pokud vím, je to zatím nejvýkonnější akumulátor v mobilu na trhu. Sám vím, že Galaxy S II i při střídmém používání horko těžko přelezl půl druhého dne a mrtvý byl maximálně po dvou dnech. Note mi při normálním používání a nejmenším jasu (pokud nesvítí slunce na displej, je naprosto dostačující a v noci stále zářicí) vydrží běžně minimálně 3 dny, spíše kolem 3 a půl dne. A pokud si s ním nehraji a jen vyřizuji hovory, zprávy, obsluhuji kalendář a sem tam něco nafotím, dostanu se v pohodě přes dny 4, což je u výkonných top androidích telefonů asi rekord.

A přitom je Note hardwarově nabušený více, než kdejaký kancelářský počítač a notebook: dvoujádrový procesor Samsung Exynos s jádry ARM Cortex A9 tepe na 1,4 Ghz, grafiku hlídá samostatný čip ARM Mali 400MP a operační paměť dává 1 GB + uživatelská 16 GB. To jsou ohromné parametry, díky nimž je Note extrémně rychlý a celé ovládání je maximálně plynulé a hladké. Je to dobře vidět např. při načítání webových stránek, kde i na pomalém Edge připojení načte a vykreslí stránku za pár sekund, zatímco mé další mobily na to potřebují desítky sekund. Geniálním na Notu je ale hlavně jeho displej. Je to to nejlepší, co Samsung zatím dokáže vyprodukovat a zřejmě jeden z nejkvalitnějších zobrazovačů na trhu. 16,7 milionů barev, širokoúhlé zobrazení 16:9, obrovská úhlopříčka 5,3″ a hlavně WXGA HD rozlišení, vyšší, než režim HD 720, tedy 1280 x 800 bodů.

 

Dokončení zítra, protože v jednom celku by byl článek extrémně dlouhý.

Tímto článkem také zavádím novou rubriku GamesBlogu, kterou jsou Mobilní telefony. Někdy příště se v ní rozpovídám o svých zkušenostech se zcela nejmenším smartfonem na světě – Nokií 700.

Česká oficiální stránka Galaxy Note je zde a anglická tady.