Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

catanJelikož jsem poměrně velkým fanouškem moderních stolních, či deskových a karetních her, tak se velmi těším na budoucí “záplavu” zdigitalizovaných oblíbených deskových her. Již jsem tu jednou mluvil o Carcassone a Osadnících z Katanu, jejichž virtuální podoby mají vyjít někdy v průběhu nadcházejícího léta. Nicméně další obrovskou radost mi udělal Capcom, který odkoupil práva na elektronickou podobu další doslova legendární hry, kterou je Talisman: Dobrodružství meče a magie.

Dříve byla tato poměrně jednoduchá dobrodružná hra vůbec nejprodávanější deskovou hrou na světě. U nás se prodávala i s českým překladem a později zde vyšla trojice rozšíření: základní balíček Dobrodružství obsahoval jen nové kartičky, zatímco přídavky “Město” a “Jeskyně” již nabízely i další alternativní herní plány. Jelikož je hraní deskového Talismanu mnoha hodinovou cestou (mluvím z vlastní zkušenosti), a s přídavky ve více hráčích se může klidně hrát i více než pět hodin, jsem zvědavý jaký koncept Capcom nakonec zvolí.

Také bude zajímavé, jestli přidá nějaké to rozšíření. Spíše si ale myslím, že se tak nestane, právě kvůli dlouhé hrací době jedné partie. Zatímco Carcassone a Osadníci vyjdou pravděpodobně pouze na Xbox 360 jakožto arkádové hříčky, Talisman má být dostupný i pro počítače. Nicméně ani u jedné hry se zatím nepočítá s českou lokalizací. V tomto směru ale je na internetu dostatek zdrojů s českými návody na stolní verze, které se jistě nechají použít i u jejich elektronických obdob.

Capcom a Microsoft ovšem nejsou žádnými průkopníky digitalizace deskových her. Zejména v Německu, což můžeme považovat za velmoc deskových her, se již dávno vydávají počítačové verze stolních her. Ve většině se jedná o online hry, nicméně např. Osadníci existují i v plnohodnotné elektronické podobě, která se nechá normálně hrát bez nutného připojení na nějaký herní server. Na druhou stranu je třeba potvrdit, že papírové původní verzi stolních her se žádná elektronická variace nevyrovná. Ale jedna velká výhoda se digitálním verzím nedá upřít. Nepotřebujete k hraní totiž další živé hráče…