Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

superstarsv8logoNedávno se pro počítače a Xbox 360 objevila demoverze nové závodní hry z pera tvůrců série SBK. Tentokráte se ale nadějete dvoustopých vozidel, přičemž konkrétně má hra simulovat mezinárodní italský šampionát cestovních vozů V8 Superstars, který se jezdí či jezdil v Itálii, Portugalsku, Španělsku a občas i v Německu a v Jihoafrické republice . U nás tento šampionát pořádaný soukromým promotérem není vůbec známý a ani se tu nikdy nejel, takže titulu nepředpokládám velké prodeje. Pravidla jsou trochu podobná mnohem prestižnějšímu australskému mistrovství cestovních vozů V8 Supercars, ovšem startovat mohou i slabší motory.

Motory se vesměs rekrutují z pětilitrových osmiválců o výkonu kolem 450 koní, vozy jsou tedy mnohem silnější, než kupř. automobily oficiálního mistrovství světa WTCC. Současná sezóna obsahuje 9 závodů, nicméně hra tento ročník nepokrývá, okruhy jsou totiž zčásti jiné, byť má licenci jako oficiální titul šampionátu. Nutno podotknout, že licenci promotér poskytl prakticky zadarmo, protože očekává lepší propagaci svého podniku zejména v evropských státech mimo Itálii, kde jsou tyto závody poměrně populární. Nicméně na reálná vozidla už licence tvůrci museli zakoupit od mateřských automobilek a zde nastal malý zádrhel.

Někteří výrobci totiž nechtěli svá vozidla do hry, která rozhodně neaspiruje na AAA titul, poskytnout. Takže na trati sice potkáte BMW, Jaguary, nebo Audi, ale další značky, jako např. Chrysler, Cadillac, Mercedes, nebo Chevrolet, které v reálu podnik jezdí, již nikoli. Místo nich jsou automobily s mírně upraveným designem a smyšleným označením, což je docela škoda, protože modely vozů jsou oproti průměrnému okolí vytvořeny velmi pečlivě. Škoda dále chybějících kokpitů, když úhly kamery z předku vozů nejsou moc vhodně navoleny a absence krásného Maserati Quatroporte, jenž se nově účastní letošního ročníku místo Audi.

supercars

Obrázek přímo ze hry na okruhu Portimao

Demo poukazuje na náplň plné hry, která přijde co nevidět. Zmínil bych zejména 5 obtížností, 6 herních módů včetně šampionátu a zajíždění závodních licencí, přičemž v online multiplayeru se utká až 12 jezdců. Při offline závodech pak hra obsluhuje dalších 18 závodníků. A to všechno na desítce skutečných tratí a na enginu posledního titulu z řady SBK. Hra je pojetím velmi podobná dřívějšímu Race Pro od Simbinu pro konzole, nicméně ten má rozhodně větší ambice, protože AI piloti v Superstars mnoho rozumu nepobrali a nedokáží se vyhnout skoro žádnému vozidlu těsně před nimi.

Takže hlavní vyžití hry bych viděl hlavně na multiplayer, jinak nás asi čeká spíše průměrné poježdění pro méně náročné jezdce, byť jízdní model rozhodně není špatný (destrukce je ale pouze kosmetická) a náročnost hry na výkon počítače také ne. Hra by měla vyjít na všechny tři nejsilnější platformy v průběhu příštího měsíce. Pokud vás tedy zajímá, mrkněte na její oficiální web a také www stránky skutečného šampionátu, který hra simuluje (zvolte si i italskou verzi, která je mnohem bohatší, než anglická jazyková mutace).