Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

remote.jpgTak jsem si včera koupil avizovaný univerzální ovladač k Xboxu 360, co jsem o něm psal včera. Viděl jsem jej za 899,-, ale nakonec jsem ho koupil při cestě z práce o sto dráž a nemusel alespoň nikam jinam chodit. Jak jsem v minulém příspěvku psal, šlo mi o to, abych mohl pohodlněji ovládat přehrávání hudby na Xboxu z připojeného počítače a nemusel při tom mít stále puštěnou televizi. Když totiž hudební přehrávač řídíte skrze klasický joypad, ať už kabelový, nebo bezdrátový, vždy musíte šipkami vybrat z nabídky příslušný pokyn, třeba přehrávání, nebo přeskočení na další skladbu. Tudíž musíte vidět "meníčko" přehrávače na spuštěné televizi, nebo byste si museli nakreslit tuto nabídku na papír, pamatovat si, kde je aktuálně kurzor a bez spuštěné televize jej takto naslepo posunovat.

Toto mě docela štvalo, proto jsem si pořídil samostatný dálkový ovladač. Na balení je sice česká samolepka se základními údaji, nicméně manuál uvnitř je v několika jazycích, ovšem češtinu zde nenajdete. Chápu, že se do již vyrobených ovládání dá těžko strčit český manuál, když je to zalité ve slídě, ale přiložit z vrchu by se dal a překlad není složitý. Opět se ukazuje, že česká podpora stojí za starou belu. Ovladač je perfektně provedený, nikde nic nevrže a vykazuje dostatečnou pevnost v krutu. V manuálu se chlubí, že dokáže ovládat i všechny modernější televize, tudíž jsem to na svém LCD Benq ihned vyzkoušel.

Spárování s televizí (je potřeba najít určitý číselný kód) probíhá dvěma způsoby. Složitější a delší spočívá ve skenování kódu přímo z televize. To probíhá tak, že na ovladači stisknete najednou tlačítka TV a OK. Tím se ovládání přepne do režimu programování, což značí rozsvětlená číselná klávesnice. Všechny tlačítka jsou totiž výrazně podsvětlená, rozsvítí se na několik sekund po stisku, takže je možné ovládač používat i v naprosté tmě. Potom stále tisknete jedno z tlačítek pro volbu programu tak dlouho, až se televize vypne. Při této činnosti ovladač vysílá do infraportu televize různé ovládácí kódy, přičemž tak může trvat docela dlouho, než ovladač vyšle ten správný, protože každá značka televizorů má jeden až několik vlastních kódů a ovladač je tak musí postupně všechny projet.

Rychlejší a pohodlnější možnost pak spočívá v nalezení a přímém zadání příslušného kódu pomocí numerické klávesnice do paměti ovladače. Kódy se dají nalézt na internetu (např. zde, tady a tam), popř. jsou uvedeny i na stránkách podpory Xbox.com. U Benqu tam jsou kódy dva, přičemž na ten druhý mi moje televize začala s ovladačem korektně fungovat. Můžu tak svoje LCD zapínat a vypínat, měnit programy (i přes číselnou klávesnici) a nastavovat hlasitost. Kromě omezeného ovládání televizí umí ovladač také obsluhovat připojený počítač s Windows Media Center Edition, podobně jako nativní dálkový ovladač tohoto systému. Media Center nemám, tak mi to nefunguje. Nicméně po připojení počítače s tímto systémem do Xboxu, se má po stisku tlačítka místo dashboardu objevit přímo rozhraní Media Center, jako na počítači.

Jinak lze s tímto ovladačem řídit Xbox jako s joypadem, je tu X tlačítko pro vyvolání dashboardu při hře, všechna barevná tlačítka ABXY, pouze tlačítka z čela ovladače pochopitelně chybí. V dashboardu se pohybujete přes kurzorový kříž, tlačítkem OK vstupujete a tlačítkem BACK vystupujete z nabídek. Jednoduché, příjemné a rychlé. Hlavní výhoda ale spočívá při přehrávání hudby, protože díky tlačítkům pro spuštění, pauzu, stop a přeskakování skladeb je možné ovládat hudební přehrávač i bez puštěné televize. Je ale škoda, že nelze pomocí numerické klávesnice na spodní části ovladače psát text např. v editoru zpráv (pod tlačítky jsou i vyznačená písmena). Přesouvání kurzoru po mapě znaků na obrazovce je stejně nepohodlné, jako na herním ovladači.

Nakonec zmíním ještě tlačítko pro zásun a výsun CD/DVD mechaniky a také jednoduché a rychlé ovládání DVD přehrávače, což je jasný standard. Xbox se také zapíná a vypíná okamžitě stiskem tlačítka, při vypínání se nemusí nic potvrzovat. Ještě dodám, že přibaleny jsou i dvě alkalické tužkovky pro napájení ovládátka.

Produktová www stránka ovladače na webu Xbox.com je zde.