Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

wifi.jpgNedávno jsem dostal jako dárek tuto zajímavou věcičku a jelikož mám doma ADSL modem s routerem včetně WiFi podpory, ještě rád jsem vyměnil natažený kabel za tento Wifi adaptér. Router totiž mám umístěný v centrální části bytu a tak jsem musel vést k Xboxu do obýváčku síťový kabel, o nějž jsem občas zakopával. Díky WiFi adaptéru mám zase v bytě o jeden kabel méně.

Adaptér je velmi malý a lehký, přičemž anténu nelze nahradit jinou. Otáčí se také jen v jedné rovině, což ale vůbec nevadí. Adaptér se přichytí na zadní stranu konzole pomocí dvojice západek. Datové propojení obstarává USB 2.0 kabel, pro nějž je na zadní části konzole taktéž speciální USB konektor. Ten lze samozřejmě využít i pro zapojení jakýchkoli jiných periferií a ovladačů.

Přítomnost signálu pak indikuje jedna zelená dioda na povrchu adaptéru. Zkoušel jsem tento adaptér zapojit i do počítače. Windows XP zařízení správně identifikují, nicméně ovladač nalézt nedokážou a na internetu jsem také žádný nenašel. Z tohoto důvodu tedy adaptér zatím s počítačem nefuguje. Adaptér podporuje trojici pásem standardu 802.11 a to 802.11a na 5 GHz,802.11b na 2,4 GHz a konečně 802.11g využívající stejnou frekvenci, jako předchozí protokol.

Konfigurace se nijak neliší od nastavování klasické síťové karty Xboxu 360, pouze se nabízí i zabezpečení a šifrování dat. Adaptér si všechny dostupné sítě umí i sám proskenovat, vy si posléze jen doplníte potřebné údaje a vše je hotovo. V mém případě, kdy jsem přecházel z kabelu na bezdrát jsem jen zapojil adaptér a vypojil kabel k ADSL modemu, přičemž všechno nastavení zůstalo zachováno a přeneslo se i do adaptéru, takže jsem nemusel vůbec nic měnit.

ADSL modem mám umístěný za jednou zdí asi 6 metrů daleko a signál mi adaptér ukazuje jako velmi silný. Maximální dosah ale výrobce neuvádí. Připojení a Xbox Live včetně online her funguje zcela identicky jako na kabelu. Malý detail je, že u adaptéru jsem nenalezl český návod, jenž by tam měl být. Naštěstí je konfigurace a nastavení adaptéru velmi triviální, takže manuálu ani není třeba.

Jedinou vadou na kráse tohoto výrobku je tak jeho cena. Více než dva tisíce za podobný jednoúčelový produkt je opravdu mnoho. Nicméně nutno podotknout, že levný není ani v zahraničí. Myslím, že většina majitelů Xboxu 360 jej má stejně spíše zapojený do internetu kabelem, takže je možná volitelné dokoupení lepší, než když by integrovaný WiFi adaptér pro většinu hráčů možná zbytečně navyšoval cenu samotné konzole.

Pěkný a podrobný materiál o adaptéru s obrázky zapojení naleznete zde a produktová stránka periferie na webu Xboxu je zase tady.