Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Již několikrát jsem se tu bavil o jinak výborném Gran Turismu 6, naposledy třeba zde. Jenže s oznámením nového Gran Turisma Sport pro konzoli PlayStation 4 mi pomalu došlo, že novým dílem tvůrci z japonského studia Polyphony Digital zřejmě již nadobro zabili Kennyho současné Gran Turismo 6. Ona je vůbec pekelná ostuda, že na PlayStation 4, jež je na trhu již skoro třetím rokem, nevyšla ještě žádná Gran Turismo hra, zatímco na konkurenční Xbox One jich má Forza série celé kvarteto! Přitom japonští nejsou žádní nazdárkové a tvůrců maji mraky (cca 110 v pěti pobočkách v Japonsku, USA a v Nizozemí), tak mi furt nedochází, co jim trvá tak dlouho. Zřejmě je to tím, že studio velice široce spolupracuje s různými, zejména domácími automobilkami na jejich infotainmentech (Nissan GTR, 370Z atd.), takže jim na herní činnost asi nezbývá tolik času.

Velká škoda, že si to japonská Sony neumí lépe ošéfovat, ale Polyphony mají poměrně velkou autonomii, takže jim SCEJ do vývoje nijak nekecá. No, asi to vydavateli nevadí, že má na PS4 tak akorát DRIVECLUB. Podle toho, jak poslední dvě hry zůstaly prakticky nedokončené, ani od příštího Gran Turisma Sport, jež má vyjít v novém roce, nečekám nějakou větší odlišnost. Jak je již “dobrým zvykem”, zrecyklují se tratě z pětky a šestky, totéž se udělá s automobily (snad již nebudou v nízkém rozlišení jako původní PS2 vozidla v GT5/6!), takže nového obsahu asi mnoho nebude a zase bude plno funkcí chybět. Je to dobře vidět právě na současném Gran Turismu 6, které vlastně ani dnes, skoro po třech letech od vydání, není zdaleka kompletní.


gt6alpine


Poslední technický update vyšel již prakticky před necelým rokem v listopadu 2015 a podobně poslední balíček nových funkcí či automobilů vyšel také již v září 2015! Byl to poslední přírůstek do expozice Vision Gran Turismo v podobě koncepční studie Bugatti Vision Gran Turismo a jestli se nemýlím, tak od té doby nic. Z celkové třicítky konceptů Vision Gran Turismo tak máme ve hře přesně dvě třetiny, přičemž zbývá ještě desítka vozů. Nic nového ale nebylo představeno, takže se domnívám, že další studie již ani nepřijdou a políčka ve hře zůstanou prázdná či je nějaký další patch raději odstraní úplně.

Samozřejmě, na těchto autíčkách hra vůbec nestojí, i tak je výborná, však má plnohodnotnou kariéru, jezdí se stále online atp. Ale dobře to ilustruje, že tvůrci snad pořádně nedokončí žádné své poslední dílo. Přitom jsem se tady kdysi rozplýval, jak příkladně se o GT6 starají, to když pravidelně vycházely nové a nové opravy, vylepšení, další funkce, okruhy i autíčka. Jenže už dlouhou dobu je všechno toto zaříznuto, o dalším směřování GT6 se vůbec nemluví a tak se podobného obávám i u GT Sport. Aby předehnalo dokonale etablovanou Forzu Motorsport 6, v to ani za mák nevěřím. To spíše ještě dříve vyjde Forza Motorsport 7