Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

joypadmini.jpgJiž mnohé měsíce rád používám tento veskrze příjemný ovladač ke konzolím Playstation, protože svoboda bez drátů je opravdu k nezaplacení. Navíc není ani moc drahý, já jsem jej sehnal na solidním obchodu Gamessa.cz za příjemných 799,-. Tento obchod disponuje sic mírně odpudivým grafickým layoutem, nicméně je snad jediný u nás, který si neúčtuje poštovné ani balné! A ceny her jsou velmi dobré. Nicméně zpět k ovladači. Je zataven v průhledném plastovém obalu, na který pomůžou pouze nůžky, což nemám moc v oblibě. Je příjemně velký a použité slícování krapet drsnějších plastů než u Dualshocku dává tušit ještě větší robustnost. Ovladač prakticky vůbec nevrže, konstrukce je velmi pevná.

Počet a rozmístění tlačítek striktně odpovídá své předloze, ovšem design joypadu mi přijde pro mé delší ruce ještě krapánek pohodlnější, než klasický ovladač od Sony. Provoz zajišťuje pár zespodu vkládaných tužkových baterií, dvojici alkalických článků jsem nalezl i v balení. Druhou stranu soupravy, tedy bezdrátový vysílač jednoduše zasunete do konektoru ovladače na vaší Playstation/PSone/PS2 a zmáčknete jeho párovací čudl. Na ovladači jen stisknete jedno tlačítko a joypad se spáruje. Nicméně v praxi stačí pouze zasunout vysílač do zdířky, ovladač pak začne automaticky fungovat po stisknutí jakéhokoli tlačítka. Logitech zde použil rádiový přenos v pásmu 2,4 Ghz, který zabezpečuje dosah až do deseti metrů podle výrobce a do 9,1 metru podle praktických zkoušek.

Životnost baterií má být až 50 hodin provozu, nicméně jsem si jist, že jsem tuto hodnotu již přesáhl a stále “jedu” na původní baterie. Vibrační funkce zajišťuje i zde pár elektromotorků s různě velkými ocelovými excentry (vzor Dualshock). Digitální ovládání zde zůstalo také zachováno. Hlavní důvod proč o tomto joypadu píši, je ovšem pár “much” na kráse, které by neznalému kupujícímu mohly trochu vadit. Jednak nezapojíte přímo vysílač do zdířky na PSone/Playstation při zapojené paměťové kartě, protože horní konektor karty je moc blízko zdířce ovladače vespod. Nutné je v tomto případě použití prodlužovacího kabelu, který ovšem vypadá dost nevzhledně.

Druhá muška si sedla na tlačítka s geometrickými symboly, protože tato sada neumí rozlišovat míru tlaku jak to umí Dualshock 2. Takže např. u plynu ovladač zná jen pozici “plný plyn” a “žádný plyn”. To je škoda, protože je tímto jeho použití u závodních her méně pohodlné a praktické. Jinak je ovšem tento bezdrátový joypad velmi podařený a jistě vám zpříjemní dlouhé chvíle před televizní obrazovkou. Ještě doplním, že Logitech podle svých www stránek tento ovladač již nevyrábí, ovšem sehnat se u nás dá stále dobře. Velmi podobný vzor použil výrobce i pro bezdrátový ovladač k Xboxu. Jak vidno existuje i stříbrná varianta s logem Electronic Arts, ta se ale zřejmě samostatně neprodávala.