Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Po dobytí PC scény kostičkové šílenství poprvé vyjde i na nějakou konzoli. Bude to v rámci Xbox Live Arcade exkluzivně na Xbox 360, který tak pokračuje v akci Arcade Next, kdy každý týden vydává jednu špičkovou hru za druhou. Ostatně to všechno načal geniální Trials: Evolution, kterého jsem představil v předminulém postu a v recenzi mu neváhal orazítkovat jeho kvality absolutní známkou. Je celkem známá věc, že co se stahovatelných her a hříček týká, nevyrovná se Xboxu vůbec žádná konkureční konzole!

Minecraft tak vyjde ve středu 9. května 2012. Bude patřit k těm nejmenším XBLA hrám, protože jeho startovní edice bude vyžadovat stažení pouze 75 MB dat. Jakkoli bude hra datově střídmá, už to nebude platit o ceně. Minecraft se tak zařadí mezi nejdražsí XBLA tituly s cenovkou 1600 MS bodů, což je ještě o 400 MS bodů více, než stojí aktuálně vydaný a špičkový Trials: Evolution. Což v našich podmínkách, pokud si kupujete kupóny na český účet Xbox Live, znamená, že vás Minecraft: Xbox 360 Edition, jak zní jeho správné celé jméno, vyjde na dosti macatou pětistovku. Tolik ale vlastně stojí i PC verze…

 

Hra bude prakticky zcela identická původní PC verzi, ovšem s několika menšími rozdíly:

  • Podpora ovládání skrze Kinect, která bude volitelně spolupracovat s klasickým řízením přes joypad, tedy budete moci hru ovládat najednou jak ovladačem, tak určité prvky i Kinectem. Podpora Kinectu ovšem přijde později formou patche. Při uvedení hry nebude ještě k dispozici.
  • Xbox 360 verze dostane svůj vlastní, nový ovládací interface, přizpůsobený analogovému ovladači konzole.
  • Možnost multiplayeru přes splitscreen a internet. Uvádí se 4-8 hráčů v jedné seanci, ale při startu hra zřejmě dostane pouze multiplayer pro dvojici hráčů.
  • Kvůli pravidlům XBLA o přístupné hratelnosti dostane Xbox 360 verze premiérově plnohodnotný tutoriál.
  • Vydaná verze hry bude odpovídat PC variantě Beta 1.6.6 a i konzolovka bude pravidelně podporována formou patchů, přinášejících nové funkcionality.

 

Prvním vaším úkolem v konzolovém Minecraftu bude seznámení s mechanikami hry a životem v náhodně generovaném kostičkovém světě a nato ihned postavení vlastního příbytku či zvelebení předpřipravené jeskyně pro ty línější hráče, čímž vás právě provede zbrusu nový tutoriál. Je třeba se dobře opevnit před nastupující nocí (úvod kampaně začíná za rozbřesku na počátku dne), protože za tmy na vás zaútočí zombíci, kostlivci a nebezpeční pavouci, kteří se dne bojí, ale v noci jim narůstá sebevědomí a vydávají se na lov.

Ovládání by mělo být velmi intuitivní, opět z pohledu první osoby jako ve 3D střílečkách. Nabídku pro crafting tak otevřete modrým křížkem, zatímco na žlutý ypsilon je namapován inventář. Čelními tlačítky se umisťují předměty, či naopak vykopávají, v dolní části obrazovky neustále vidíte seznam nesených předmětů a pomocí analogových páček se přirozeně rozhlížíte a pohybujete.

Oficiální web Minecraftu je zde.