Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

papetura banner

 

Před pár dny na Steamu vyšla polsko-česká 2D adventura z bočního pohledu jménem Papetura. Já už o ní jednou referoval v novince zhruba před rokem na Zingu, protože tato hříčka je malý výtvarný skvost. Nedávno jsem se tu rozplýval např. u vizuálně nádherné dobrodružné hry TOHU, nicméně Papetura na to jde jinak. Místo od ruky kreslených pozadí má svůj svět velmi pečlivě vymodelovaný z obyčejného barevného papíru. Stačilo vzít do ruky lepidlo a nůžky, vytvarované a slepené 3D objekty z papíru pak ještě atmosféricky nasvítit, načež výsledkem je jedna z výtvarně nejúchvatnějších her za poslední dobu!

 

 

Já už mám toto lehce vznětlivé dobrodružství kartonového paňáci za sebou a tak do pár dnů očekávejte recenzi, nicméně stojí za zmínku, že Papetura je vesměs dílko pouze jediného vývojáře Tomasze Ostafina z polské Bytomi, jenž se schovává za nezávislé studio Petums. Jenže druhou část týmu tvořili dva čeští zvukoví mistři: Juraj Mravec se postaral o speciální efekty a kompletní zvukovou stránku hry, zatímco hudební podkres dodal skladatel, jenž je v takovýchto krásných adventurkách jako doma – Tomáš Dvořák, který si říká FLOEX. Juraj Mravec se podílel např. na filmech Alois Nebel, Kuky se vrací, Lidice a Tobruk. Najdete ho i v titulcích Kódu enigmy a v seriálech Hra o trůny a Koruna, za níž dostal cenu Britské filmové akademie (BAFTA).

 

 

Tomáš Dvořák je zase známý hudební skladatel, jenž je dvorním dodavatelem hudby pro hry od českého studia Amanita včetně Machinaria, Samorostů či karetky Pilgrims. Celý soundtrack Papetury obsahuje devítku skladeb, v nichž zazní piano, ukulele, syntetizátory, ale také violoncello a viola. Rozcestník na digitální služby (Deezer, Spotify, YouTube atd.) najdete ZDE a celé album si můžete ve formátech FLAC/MP3 zakoupit za pouhých 6 EUR (cca 150,-) TADY, přičemž později bude spolu s digitálním artbookem k mání i na Steamu. Takřka kompletní album je k poslechu zadarmo i na YouTube (placené verze mají 2 skladby navíc).