Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

fast furious spy racers banner

 

Značka a franšíza Fast & Furious, po našem Rychle a zběsile, si nikdy nedělala moc velkou hlavu s kvalitou svých produktů. Nyní již desetidílná filmová série se stále žene za lehkým výdělkem, takže práva na značku poskytuje za dobrý bakšiš víceméně komukoli a na cokoli. Tudíž Fast & Furious jsou mimo jiných také krátkometrážní snímky, velký zábavní park v Hollywoodu, série licencovaných hraček a angličáků, putovní řidičská arénová show či od roku 2004 dlouhá řada interaktivních her. O minulosti světa Fast & Furious si více přečtěte v mé recenzi videohry Fast & Furious Crossroads z loňska na základě hlavní filmové linky. Tímto titulem si londýnští Slightly Mad s českými vývojáři řádně pošramotili pověst. Jen po roce a čtvrt tu máme další videoherní pokus s předlouhým jménem Fast & Furious: Spy Racers Rise of SH1FT3R, tentokrát ale od daleko menšího a neznámého studia.

A tím je nezávislý vývojářský dům 3DClouds z Milána, jenž nepatří ani mezi extra zkušené, ani mezi kvalitní, nedej Bože respektované výrobce, jak tomu bylo doposud u zmíněných Slightly Mad Studios, toho času autorů (vesměs) parádních sérií Shift pro Need for Speed a Project CARS. V plně samostatném studiu 3DClouds pracuje jen 26 zaměstnanců (oproti 113 ze Slightly Mad) a jejich zkušenosti se závodními hrami znamenají toliko jednoduché až infantilní dětské arkády A třídy jako All-Star Fruit Racing, Race with Ryan nebo Blaze and the Monster Machines: Axle City Racers. Jedinou alespoň trochu dospělejší hrou z Milána je pouze špatně hodnocená, futuristická konzolová arkáda Xenon Racer z roku 2019. Doposud největším a nejznámějším titulem 3DClouds je letošní pirátské RPG King of Seas, které ale také dosáhlo jen na průměrná hodnocení.

 

 • Platforma: PC (hráno), PS4, SW, X1/XSX
 • Datum vydání: 5. 11. 2021
 • Výrobce: 3DClouds (Itálie)
 • Vydavatel: Outright Games (Anglie)
 • Žánr: dětská závodní arkáda
 • Česká lokalizace: ne
 • Multiplayer: ano (offline 2 + online 2-6)
 • Dat ke stažení: 2,8 GB (PC)
 • Herní doba: 4-5 hodin
 • Přístupnost: 3+
 • Prodejní verze: krabicová/digitální (PC Steam)
 • Cena: od 899,-

 

A přece si je vybral malý anglický distributor Outright Games, aby připravili doprovodnou hru úspěšného animovaného televizního seriálu Fast & Furious: Spy Racers z produkce Netflixu, který produkuje i v něm hraje Vin Diesel. Tento kreslený seriál pro děti od sedmi let má Netflix dokonce i s českým dabingem, což není u tohoto televizního hegemona obvyklé. Na české verzi Netflixu seriál najdete pod názvem Rychle a zběsile: Závodníci v utajení. Od roku 2019 bylo prozatím vyprodukováno pět řad vždy po osmi, zhruba dvacetiminutových dílech. Seriál to není vůbec špatný, pročež se točí kolem party mladých řidičů, které si pro jejich jízdní schopnosti vybrala vládní agentura. A to na prácičku, aby infiltrovali zločineckou organizaci skrze závody. V Outright Games se tedy domluvili jak s Netflixem, jemuž hra zpropaguje seriál, tak i s Universal Pictures, jakožto držitelem práv na značku Fast & Furious.

 

Fast & Furious: Spy Racers Rise of SH1FT3R je typický doprovod

Zbývá dodat, že seriál pro Netflix vypočítali špičkoví animátoři z Dreamworks. Vývoj Fast & Furious: Spy Racers Rise of SH1FT3R probíhal zhruba od poloviny roku 2019, přičemž pro 3DClouds je to letos jejich již třetí hra po King of Seas z května a Blaze and the Monster Machines: Axle City Racers z října. Což znamená, že v tak malém týmu za tu dobu nebyl čas ani zdroje pro tvorbu plnohodnotné AA hry, ale do těchto vod, v nichž plove např. nedávná konkurence Hot Wheels Unleashed, autoři nemíří, ani nikdy nemířili. Kupodivu to ale vůbec nevadí, protože Fast & Furious: Spy Racers Rise of SH1FT3R nakonec není žádným propadákem, ba je na poměry levnějších dětských titulů solidním počinem a typicky standardním produktem přesně v mantinelech hry, která vznikla jako doprovod jiného audiovizuálního díla. A podle mého soudu mu předešlý pokus Fast & Furious Crossroads nesahá ani po ráfky.

 

 

Fast & Furious: Spy Racers Rise of SH1FT3R je pojetím i obtížností jednoduchá závodní příběhová arkáda pro děti od tří let, která vychází z první řady zmíněných televizních animáků Fast & Furious: Spy Racers. Tudíž se v ní posadíte do kokpitů stejných vozidel a do role stejných protagonistů z party Spy Racers, jaké uzříte v seriálu. Příběh, podávaný formou střihových scén, které jsou předloze velmi podobné, se opět točí kolem závodů, v nichž máte za úkol porazit vždy jednoho hlavouna zločineckého gangu SH1FT3R. Tento syndikát se totiž spojil s dalšími kriminálníky, aby společně vyhráli ultimátní automobil s funkcí neviditelnosti, jenž by pak mohli použít při svých zločinech. Čemuž jako skvadra čestných a poctivých mládežníků za rychlými koly musíte zabránit. A to nejlépe tím, že celý turnaj vyhrajete!

Samozřejmě, tento tuctový a plytký příběh ani v televizi, ani ve hře není nic, z čeho bychom si my dospěláci sedli na zadek, ale předškolní děti to řešit jistě nebudou. Celá příběhová kampaň jako hlavní režim hry obsahuje 5 misí se čtyřmi turnaji, každý opět s kvartetem závodů + finální střetnutí proti bossovi jeden na jednoho. Celkově se posadíte maximálně do třinácti vozidel, a to jak těch z party Spy Racers, tak i do vyhraných aut klanu SH1FT3R. Podobně jako v seriálu je i ve hře základní mechanikou závodění až v osmi účastnících na uzavřených okruzích v lokacích převzatých z animáku. Jezdí se zde nejvíce na pět kol, ale líbí se mi, že oproti konkurenci jsou zdejší okruhy o něco delší, takže i závody trvají déle. Každé auto má několik seriálových vychytávek (power-upů), kdy např. vystřeluje zpomalovací paintballové míčky, spustí ochranný štít nebo vystřelí s nitrem vpřed.

 

 

Gaučák i mulťák

Náhledy jsou tu bohužel jen dva vždy zpoza vozu, nechybí volná kamera kolem automobilu, ale hlavně mají všechna auta naprosto pohodový, zábavný a přesný arkádový jízdní projev, samozřejmě zcela bez jakéhokoliv poškozování, tedy pokud pominu barevné flákance od zásahů paintballovými koulemi (žádná střelba ostrými a násilí, protože seriál je pro děti). Každý závod z kampaně nazvané Spy Championship se odehrává na jiné ze sedmnácti okruhových tratí umístěných do Los Angeles, Rio de Janeira, na pouštní Saharu, do ostrovní Polynésie a do její kyber varianty. Je parádní, že si kampaň můžete projet i ve dvou přes rozdělenou obrazovku a nechybí ani online multiplayer se závody až pro 6 hráčů (na Switchi max. 4). Pro úplné začátečníky má hra interaktivní tutoriál a jako doplněk tu je také možnost rychlého závodu na všech sedmnácti tratích maximálně na 5 kol.

Celá kampaň zkušenějšímu závodníkovi zabere jen mezi 4-5 hodinami, ale to je podobná herní doba, jakou nabízí loňský nudnější, byť dospělejší Fast & Furious Crossroads. Fast & Furious: Spy Racers Rise of SH1FT3R zase nestojí ani tisícovku, netrpí žádnými velkými chybami a poskytne daleko lepší zábavu. Silně otravná je stále se opakující vítězoslavná hláška vašeho jezdce při závodech, kterou neúnavně hlásí každé kolo, i když jede na chvostu. Grafika postavená na Unreal enginu je ošklivá a jak to tak u rozpočtových her bývá, skoro nic si nelze přizpůsobit a nastavit. Já jsem ale rád, že v podobě Fast & Furious: Spy Racers Rise of SH1FT3R konečně zejména ti menší fandové kreslené odnože značky Fast & Furious dostávají solidní dětskou arkádu, která i ve své obyčejnosti strčí snad všechny starší licencované videohry Fast & Furious do kapsy.

 

Hodnocení GamesBlogu: 6/10