Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

mxgp 2021 banner

 

Licenci MXGP, tedy mistrovství světa v motokrosu, si italské studio Milestone z Milána poprvé obstaralo pro ročník 2012, tehdy jako třetí velkou sportovní sérii po SBK (Superbike World Championship) a MotoGP. První díl této motokrosové řady se ovšem jmenoval ještě odlišně: MUD: FIM Motocross World Championship (mé dojmy po dohrání), zatímco všechny následné tituly již dostaly známou značku MXGP značící Motocross Grand Prix. Spolu s novým aktuálním ročníkem MXGP 2021 v Milestone vyrobili a sami si i vydali již osmičku těchto bahnitých motocyklových arkád, které vycházejí vesměs každoročně, ostatně jako drtivá většina dalších sérií motorsportu od Milestone. Pro milánské je to letos již čtvrtý titul, takže je opět jasné, že na pořádný a poctivý vývoj mnoho času nezbylo, tudíž je nové MXGP 2021 opět a znovu jen drobně upraveným minulým dílem. Tedy přesně ve stylu Milestone, jak to šulí již dlouhá léta.

Letos totiž Italové nejdříve vypustili březnový Monster Energy Supercross: The Official Videogame 4 (moje recenze), pak v dubnu MotoGP 21 (moje recenze), září patřilo Hot Wheels Unleashed (moje recenze) a nyní na konci listopadu MXGP 2021. Nejlepší hrou z tohoto kvarteta je na poměry Milestone solidní MotoGP 21, jinak to jsou vesměs všechno průměrné až lehce nadprůměrné produkty, jaké nenabízejí prakticky žádné velké novinky. MXGP 2021 zobrazuje aktuální sezonu mistrovství světa v motokrosu, a to ve třídách MX2 a MXGP. Bohužel autoři stále ignorují Motokros národů MXoN, dále chybí i juniorská třída MXJ a v dnešní hyper korektní době, kdy i FIFA má ženské týmy, se divím, že v Milestone přehlížejí ženský šampionát MXW. Né, že bych ho hrál, ale ty juniory a národy bych tu rád viděl, protože souboj národních stájí se v sérii MXGP dříve objevoval, naposledy v MXGP 3 z roku 2017 (moje recenze).

 

 • Platforma: PC (recenzováno), PS4/5, X1/XSX
 • Datum vydání: 30. 11. 2021
 • Výrobce: Milestone (Itálie)
 • Vydavatel: Milestone (Itálie)
 • Žánr: závodní motocyklová hra
 • Česká lokalizace: ne
 • Multiplayer: ano (online 2-12 hráčů)
 • Dat ke stažení: 15 GB (PC)
 • Herní doba: 15-20 hodin
 • Přístupnost: 3+
 • Prodejní verze: digitální/krabicová (jen konzole)
 • Cena: od 1270,- (Steam)

 

Je také škoda, že MXGP 2021 nepřešlo na praktičtější systém nastavení obtížnosti, resp. časů umělých soupeřů pomocí posuvného jezdce v %, nýbrž využívá pouze pět pevných předvoleb. Stejné to je v sousední mladší řadě Monster Energy Supercross, protože ta je postavena na jádru MXGP, ale plynulou volbu obtížnosti již několik ročníků nabízí série MotoGP, tak nevím, proč to nejde i zde. Oproti sněhobílé prezentaci MXGP 2020 autoři obrátili zase na černá pozadí, jež jsou, pravda, příjemnější na oči zejména při nočním hraní. Musím dále uznat, že letošní systém nabídek je určitě přehlednější a pohlednější než minulý rok, vypadá zkrátka velmi čistě a moderně. Jenže ovládání menu je nekonzistentní – jednou potvrzujete enterem, jindy mezerníkem, místo logických šipek listujete pomocí Q/E, no kdo se v tom má vyznat? Každoročně můžete počítat s úplně stejným obsahem menu, stejným fontem i nastavením.

 

MXGP 2021 s ostrým zrakem

Jelikož se nové díly vždy připravují jen tím, že se na oko občerství ten předešlý, tedy v letošním případku MXGP 2020, kromě barev je celá „nová hra” takřka shodná co roky nazpět. Na druhou stranu se drobně vylepšila grafika. Minulý ročník se zúžilo pole výhledu (FOV) a rozostřilo se vzdálenější okolí, letos se obojí vrátilo do nastavení z MXGP 2019. Tímto je výhled širší, kamera je u externích náhledů posazena výše za jezdce, takže máte lepší výhled vpřed, ale hlavně se celý obrázek výrazně zaostřil, tudíž letos není zdaleka tak rozpitý jako minulý rok. U tratí najdete jinak vše při starém, tedy stejně rozmístěné kameramany, maršálky a většinu dalších objektů, jako jsou vozidla a karavany, zatímco těch menších objektů, kupř. stanů a budek, letošní rok zase ubylo. Občas někde vyrostl nový strom, povrchy mají drobně jinou barvu (což je v reálu naprostý nesmysl) a v programu IDV SpeedTree se měnila barevná paleta listí.

 

 

Jestli bylo listí minule jarní, letos je letní. Když mělo letní odstín, nyní je flóra s barevným nádechem podzimu, jen ta zima tu pochopitelně chybí, pročež se v mrazu nejezdí. Detaily jezdců i všech prvků prostředí jsou jinak naprosto stejné jako v MXGP 2020. Jak vidno, modely tratí byly jen s drobnými změnami převzaty z minulého ročníku, nicméně jako celek je grafika určitě lepší a hlavně ostřejší. A co je dobré, díky Unreal enginu 4.2 vám bude MXGP 2021 (ale i minulý díl) v pohodě běhat na maximální detaily při FHD rozlišení i na notebookových grafikách. Já MXGP 2021 krom svého velkého domácího PC (moje konfigurace) testoval i na herním notebooku Omen by HP 17 AN012NC s grafickou kartou NVidia GeForce GTX-1060 6 GB RAM a oba poslední díly mi na něm jezdí v bezproblémových 60 FPS. V MXGP 2020 se motorka pod vámi brutálně klátí jak čertík na péru, nyní tvůrci opět příčné osy řízení o něco zkrátili, takže motorka není tak splašená.

Řekl bych, že se ve studiu prostě pouze vrátili k jízdnímu modelu z MXGP 2019 (moje recenze), kde se strojovny chovají na trati úplně stejně jako letos. Nyní se ale zase více padá, tedy zejména z vašeho pohledu. Co minule čertík ustál, již nyní nezvládne a spadne, zatímco soupeře přilepené k motorkám neshodíte ani v takových situacích, kdy jim skočíte na záda. Aby spadli, to už do nich musíte opravdu fest z boku nabourat. Stejně to má i MXGP 2020, takže vlastně vše při starém. Balík dvaceti jezdců na trati je stejný co minulé roky, v reálu jich ale v závodech najednou jezdí i přes třicet. Tolik by ale hra samozřejmě plynule vůbec neutáhla. Multiplayerová složka je stále stejná a plytká, když ji prakticky nikdo nehraje, takže jsem ani jednou nedostal seanci, kde by byl plný počet mrzkého tuctu hráčů, což je číslo, jež odpovídá hrám tak dvacet let nazpět. Jenže tvůrci to s Unrealem moc neumí a kdyby kolem vás jezdilo více protivníků, tak se zase bude snímkování výrazně propadat.

 

 

Nabízí se pouze obyčejný online závod, rozdělená obrazovka stále absentuje, pro tu musíte leda k Hot Wheels Unleashed. Letos si zajezdíte na 16 skutečných a licencovaných tratích, což je o jednu více než loni. Stále nechybí ani náš Loket, stejně jako český i slovenský jezdec Petr Polák a Richard Šikyňa. Jezdců na výběr je 65, tedy o tři méně než má MXGP 2020. Cvičiště se z loňského Norska přesunulo do Walesu, jenž nově pokrývá rovnou 3 oblasti, minule byla jen jedna jediná. Nabídka herních režimů odpovídá předchůdcům, což značí časovku, rychlý závod Grand Prix, roční šampionát, zmíněný online multiplayer, editor tratí a kariéru za vlastního jezdce. Pro připomenutí, závodní víkend se kromě tréninků a kvalifikace skládá ze dvou ostrých závodů, přičemž nejkratší distance znamená tříminutový limit závodu, po jehož vypršení se dojíždí aktuální kolo. Dohromady to typicky dělá cca 4-6 kol na tento nejkratší závod.

 

MXGP 2021 od 2020 nepoznáte

V kariéře, jež je shodná s minulým rokem, přibyla jedna malá novinka v podobě speciálních výzev jako závodů proti jedinému soupeři a nová je také možnost variabilně proměnlivého počasí. Minule to byly jen pevné předvolby jasna či deště. Po zvukové stránce vše při starém až na diváky, kteří skvěle zahučí když se někdo vykosí, nebo když vystřihnete pěkný akrobatický trik na skocích. Grafici to ale přehnali s efekty kapek na „čočce kamery”, takže v dešti vidíte velmi špatně před sebe a jezdec se ani v pořádném blátě takřka nezašpiní. V závodech se dočista zapomnělo na zobrazování odstupů v mezičasech na závodníky před a za vámi. Jako je tomu každý rok, ani nové MXGP 2021 nemá v rukávu žádnou větší novinku, aby stálo za nákup. O mírně vylepšené grafice jsem již psal, několik drobných funkcí do kariéry, jako jsou transfery mezi týmy a výzvy, asi nikoho moc nenaláká, do traťového editoru přibylo zase pár nových objektů.

 

 

A nový jízdní režim průjezdních bodů do cvičiště, vzletně pojmenovaný Playground 2.0, již známe z jiných her od Milestone. K tomu si připočítejte jednu trať navíc, odečtěte tři jezdce, a to je zcela vše. I MXGP 2021 je především jen sezónní datadisk k MXGP 2020/19/18 atd., protože stejně jako minulý rok nenabízí vůbec nic relevantního navíc. Autoři zase vydali jen lehce faceliftované MXGP 2020 za plnou palbu takřka třinácti stovek AAA hry, na kterou nemá ani omylem. Jelikož jsou prakticky všechny díly řady MXGP obyčejné a stále stejné motocyklové arkády, doporučil bych jedině tak nákup staršího MXGP PRO (moje recenze), které je v té mizérii v sérii MXGP nejlepší. Dnes PC verze MXGP PRO nestojí ani tři stovky, což je za tento lehce nadprůměrný titul dobrá cena. Letošní MXGP 2021 ale vzniklo pouze z povinnosti jako každoroční ždímání licence, takže se zařazuje do šedi obyčejnosti, byť je na trati docela zábavné a živé. Jenže opět zcela bez invence.

 

Přehled novinek MXGP 2021 oproti MXGP 2020:

 • ostřejší grafika
 • jedna trať navíc
 • zvukové efekty diváků
 • širší pole výhledu FOV
 • jiná barevná paleta stromů
 • možnost proměnlivého počasí
 • výše posazené externí kamery
 • cvičiště se třemi oblastmi ve Walesu
 • omezení bočních náklonů motocyklů
 • výzvy a transfery mezi týmy v kariéře
 • tmavý styl menu s novým logickým členěním
 • sezóna 2021 s příslušnými jezdci, týmy, motocykly a tratěmi

 

Hodnocení GamesBlogu: 5/10