Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

sockventure banner

 

Jestliže jsem minule psal o novince v podobě snad až moc lehké hry Lost Words: Beyond the Page pro všechny typy hráčů, mladé i staré, zkušené i levé, tak nyní vám představím titul z úplně opačného konce. Je jím na dnešní dobu fakt náročná, hardcore 2D plošinovka Sockventure, jejíž jméno je složeno ze slov sock a adventure. Tedy z ponožek a dobrodružství. Hnedle vysvětlím! V této nové hře se ujmete role tzv. superhrdiny jménem Supersock, tedy po našem Superponožáka, s nímž se vydáte do útrob poškozené pračky po ráně bleskem, kde musíte najít poztrácené ponožky. Není pro vás nic překážkou a tak malému klukovi pomůžete najít jeho oblíbený pár ponožek, protože přece každý ví, že pračky rády ponožky požírají. Resp. jim většinou stačí jedna z páru.

Pračka je ovšem v Sockventure velmi zákeřný svět, v němž nemáte skoro chvíli klidu a skoro žádné místečko na zastavení či spočinutí. Obtížnost hra zvedá i svojí typickou vlastností, že naprostá většina všech ploch a stěn (přesněji 90 % takových objektů v úrovních) vás jednoduše zabije. Smrtící bodce a kyselina, to je oč tu běží. Hrdina, jemuž pro začátek stačí jen plynulý pohyb a krátký/dlouhý skok, totiž má jen minimální možnosti pro bezpečné přistání. V každé úrovni je jen minimum plošinek (pokud nepočítám start a cíl), na kterých si můžete odpočinout, případně se zamyslet, jak skákat dál. A většina pohyblivých překážek, jako jsou kupř. výtahy, laserové paprsky či pily, se pohybuje výrazně rychleji, než je v tomto žánru zvykem.

 

 

Zpočátku vývoje tvůrci z malého dvoučlenného týmu Nighthouse Games původem z finského města Tampere operovali s dostatečně vysokým počtem 150 úrovní. Jenže nakonec jim vývoj šel tak od ruky, že těsně před datem vydání 11. dubna 2021 stihli do hry doplnit ještě dalších 50 levelů! Celkově tedy projdete více než 200 tuhých obrazovek, které jsou rozděleny do 7 kapitol. Pokud víte co a jak a máte špičkový postřeh, dá se každá úroveň přehopsat do jedné minuty, nicméně pokud nejste plošinovkoví machři, tak tu budete skoro každý level opakovat mnohokráte. Ve hře tak můžete pro nalezení všech ponožek a také 210 sběratelských mincí strávit klidně více než 6-8 hodin, zatímco podle vývojářů se komplet průchod bez opakování dá absolvovat hodně pod 2 hodiny.

Vše záleží od toho, kolikrát budete obrazovku opakovat, přičemž vždy bleskově začínáte na začátku, nebo, když se dostanete za půlku úrovně, tak v její polovině. Asi nemusím uvádět, že Sockventure je hlavně pro ultra trpělivé hráče, byť jeho úrovně jsou mistrně navrženy a procházení je velmi zábavné i přes tu citelně vyšší obtížnost. Nicméně hra mi rozhodně nepřišla frustrující, vždy jsem po x opakováních stylem pokus-omyl došel až na konec každé úrovně. A řeknu vám, takový pocit zadostiučinění po každé jedné úrovni jsem již dlouho neměl! Po cestě zlobivou pračkou se postupně naučíte další kvarteto dovedností: skok o zdi, dvojitý výskok, prudké zrychlení (dash) a rozdupnutí, což je tu jediná forma útoku.

 

 

Za dostatek nasbíraných mincí si můžete ještě zpřístupnit 3 ultra těžké speciální levely zvané Dark Chapters v podobě temných zákoutí pračky, kam se neodváží ani to nejšpinavější prádlo. V útrobách spotřebiče je poztráceno 20 ponožek, které si váš hrdina může na sebe obléci. Sockventure se jako prvotina studia vyvíjelo přes 2 roky, přičemž dvěma tvůrcům externě vypomáhala trojice dalších vývojářů. Titul zdobí na žánr plošinovek jak extrémně důležité citlivé ovládání, tak i znamenitý audiovizuál na enginu Unity s naprosto plynulou grafikou v 60 FPS a příjemnou finskou hudbou, stejně jako nápadité, pastelově výrazné, barevné a zhusta animované úrovně. Snad jen ten Superponožák ve formě nějakého rozjíveného dítka, co já vím, se moc nepovedl.

Tvůrcům velmi pomohlo absolutní vítězství ve finské soutěži nezávislých her 1BIT v roce 2019, kdy s první cenou získali finanční prémii, ale všimlo si jich také videoherní sdružení Tampere Game Hub, které nejen zajistilo další financování, ale také dohodilo světového distributora Versus Evil. Ten hrál hlavní roli v dalším cizelování rozdělané hry, takže dostala ten další balík úrovní, nicméně ani s pomocí distributora nebyl dodržen původní termín vydání na rok 2020. Ale to je již minulá historie, protože nyní je Sockventure vydáno na Epicu, GOGu a Steamu, kde stojí lehce nad tři stovky. Za více než 200 úrovní s herní dobou minimálně na několik hodin (spíše ještě déle) mi tato cenovka přijde velmi rozumná. Tak co, troufnete si vlézt do hustě nebezpečné pračky?

Dobrá zpráva na konec! Sockventure si můžete pořádně zadarmo vyzkoušet. Tvůrci nabízejí bezplatný prolog se sedmadvaceti úrovněmi, jenž si stáhnete ZDE (180 MB).