Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

stalin.jpgPřed pár dny se k nám na trh dostala docela zajímavá 3D střílečka z ruské líhně, na které mě zaujal hlavně její tajemný námět. Příběh se totiž odehrává za tvrdého bolševismu v Rusku léta páně 1952, kdy tvrdou rukou vládne Stalin. Tatíček právě oslavil 72. narozeniny, leč v mírně nemocí oslabené formě, čehož chtějí využít nespokojené stranické a armádní špičky pro zosnování krvavého převratu a odstranění zbožňovaného i nenáviděného generalissima z trůnu. Jenže se spiklenci stále ještě velkého Stalina a jeho rozvědek GRU a KGB dosti bojí, takže chtějí pro jistotu použít rovnou čerstvě vyvinutou tajnou zbraň hromadného ničení o které nemá kapitalistický západ ani potuchy, tudíž by zároveň s diktátorem přišlo o život i mnoho desítek tisíc uvědomělých úderníků v jeho okolí a v Moskvě. Jenže si komplotáři ve své pošetilosti vůbec neuvědomili, že ve velké Rusi existují i Marxistickým ideálům zavázaní komsomolci boubelatí, které plány revanšistů jistě zhatí!

Vy se tedy vtělíte do role mladého, ambiciózního a komunistické straně oddaného poručíka KGB Olega Suvorova, který se díky spiknutí ocitne spolu se svým otcem (pracující jako vědec na projektu tajných zbraní) na seznamu nežádoucích osob pro spiklenecký komitét, který je dosti široký a zahrnuje i mnoho Suvorových blízkých spolupracovníků prahnoucích po vyšší moci a vlivu. Z výše uvedeného mám trošku pocit, jestli není skutečným distributorem u nás naše komunistická strana, protože hraní za oddaného komunistu a člena KGB by skoro pasovalo na předvolební boj a podobná hra by mohla být jistě solidní agitka. 🙂

stalinkonfigmini.jpg

V jádru se tedy jedná o docela standardní střílečku v solidní grafice, jejíž atraktivitu právě umocňuje tajemné příběhové pozadí a vesměs tajné podzemní komplexy pod Moskvou, kde se hra ponejvíce odehrává. Suvorov se totiž postupně dostane nejen do tajných laboratoří KGB, ale i do Stalinova osobního bunkru, Kremlu, moskevské univerzity (podle této stavby byl postaven bývalý hotel Internacionál v Pražských Dejvicích) a pěkně provedeného moskevského metra, které spolu s několika dalšími stroji budete moc i řídit! Kolizní model je kupodivu na docela slušné úrovni, mnoho věcí se dá zničit (typicky odpadkové koše, tlakové lahve i nábytek), ale světla již rozbít nejdou.

I když hra podporuje hafo nových grafických technologií (viz. obrázek konfigurace hry nahoře), nepochopitelně chybí hojně používané rozlišení 1280×1024 bodů, takže majitelé 17″ LCD monitorů s tímto nativním rozlišením se ostrého obrazu nedočkají. 🙁 Podobně při prvním spuštění nejsou vůbec nadefinovány klávesy pro ovládání, všechno se musí udělat ručně. Potěší ovšem mírně amatérský, ale dostatečně kvalitní český dabing včetně titulků i českého manuálu a také skvělá cena necelých tří stovek. Stalin Subway totiž distribuuje US Action (TopCD) a tato společnost je známá právě velmi solidní cenovou politikou.

Oficiální www stránka The Stalin Subway je zde.