Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

upcPrávě dnes nám montér nainstaloval digitální satelitní televizi UPC Direct, pro kterou jsem se rozhodl hlavně kvůli sportovním přenosům. Nakonec jsem si vybral právě UPC i přesto, že je na trhu nejdražší. Zkoumal jsem různé diskuse na internetu, protože jsem se rozhodoval ještě mezi O2 TV a Digi TV. Podle názorů má právě O2 TV ještě horší signál než oba další konkurenti a při větším využití linek hlavně navečer obraz prý vypadává. Navíc bych chtěl později pevnou linku od O2 zrušit a přejít k jinému poskytovateli, protože telefonování vůbec nevyužívám a nechce se mi platit zbytečně paušál za telefon.

Nicméně jsem zkoušel připojení od Českých radiokomunikací, jenže zde musím buď platit ten paušál za telefon, nebo tento poplatek platit nebudu, ale místo toho musím zase povinně platit prakticky tu samou částku za hlasové služby, které nepotřebuji. O Digi TV jsem zase četl názory o jejích velkých prodlevách mezi objednáním a instalací, stejně jako negativní reakce na podporu a zákaznické služby. Proto jsem nakonec zvolil UPC, protože má asi nejširší nabídku programů (chytit se dá i několik desítek volně šířitelných programů z družice Astra) a obraz netrpí výpadky.

Určitě se najde hodně uživatelů, kteří o satelitní televizi uvažují, proto jim možná přijdou vhod mé zkušenosti s instalací a provozem. I když mi komplet osazoval odborný technik, montáž paraboly a propojení s přijímačem není podle návodu nijak obtížná činnost. Je nutné pouze správně nasměrovat parabolu (nejlépe podle ostatních satelitů na domu) a po zapojení ji podle ukazatelů síly signálu v obou rovinách stabilizovat tak, aby zisk byl co největší.

Dodatečně UPC dokonce nabízí několik pastelových odstínů paraboly podle vaší omítky, stejně jako množství unikátních samolepek. Standardní neplacená parabola má barvu jako na obrázku. Přijímač paraboly je propojen s receiverem šroubovacím koaxiálním kabelem. Receiver dělá Philips, i když je brandován značkou UPC. Je docela malinký a velmi lehký, vypadá jako nejmenší DVD přehrávače na trhu. Jeho povrch je stříbrný. Nemá ale žádný displej, pouze dvoubarevnou stavovou diodu. Příjem těch správných programů zajišťuje Smart karta, bez jejího zasunutí satelit nefunguje. Propojení s televizí je výhradně skrze RGB Scart a nechybí ani druhý pro zapojení videa, či jiného obrazového rekordéru. Jiné obrazové konektory přijímač nemá a není to na škodu, protože dosahovaná kvalita obrazu dosahuje v lepším případě stejné příčky jako normální pozemní televize s průměrnou anténou. Nic extra v digitální kvalitě rozhodně nečekejte.

Nicméně záleží i na míře komprimace signálu již u jednotlivých vysílačů stanic, protože obraz se dosti odlišuje kanál od kanálu. Subjektivně nejlepší obraz má český Eurosport, kde je i logo krásně ostré a naopak na hranici viditelnosti je sportovní a jinak placená Galaxie Sport. Horší než průměrná je i Nova, ostatní české stanice na tom jsou již o něco lépe. Zvuk je samozřejmě kvalitnější a u zahraničních stanic někdy i kódovaný do Dolby Digital 5.1. Proto má receiver klasický kompozitní stereo výstup a také digitální koaxiální výstup do dekodéru prostorového zvuku. Abych nezapomněl, ve formátu 16:9 již některé stanice také vysílají.

Po zapojení se receiver sám automaticky naladí, ovšem kromě veřejných stanic z Astry nelze s ostatními kanály dělat vůbec nic. Nelze je ani přejmenovat, ani přesunout na jinou pozici. Je to mrzuté, protože stanice jsou uloženy bez ladu a skladu. Některé pozice jsou vynechány a kanály, které nejsou předplacené, v nabídce dále zbytečně okupují pozice. Takže první dvě pozice jsou prázdné a až na třetím programu naleznete Primu a podobně dále vždy chybí nějaké pozice, místo toho, aby všechny programy byly seřazeny alespoň pěkně za sebou.

Další výtku si zaslouží jazykové mutace, protože u určitých kanálů se stále nabízí jako defaultní jazyk maďarština a do češtiny se musíte po každém přepnutí znovu naklikat. Nicméně menu receiveru je v češtině. Ovládání je velmi jednoduché, receiver nabízí prakticky jen automatické, nebo manuální ladění, obnovení prvotního nastavení, volby režimu a výstupu obrazu a českou programovou nabídku. Občas se přijímač také “kousne” a např. nelze změnit program, což vyřeší jen odpojení napájení, protože přístroj nejde ani vypnout. Úplné vypnutí tedy není možné, pouze “standby režim”, přístroj je tak stále minimálně napájen.

Nevyužitý je sériový port RS-232 pro aktualizaci firmware, jenž by měl být podporována i vzduchem z družice. Podobně je na tom integrovaný modem pro interaktivní televizní služby. Vysílání UPC je v protokolu MPEG-2 DVB, přičemž teoretická přenosová rychlost je pro zajímavost až 15Mbit/s a maximální rozlišení je podporováno do 720×576 bodů, ale to je v současné době čirá utopie. Receiver pak má paměť na 2000 programů. V základním UPC modulu “Rodina” je jich včetně volně dostupných z Astry asi do dvou set, přičemž použitelných je kolem jednoho sta. Ostaní je balast v podobě většinou německých teleshopingů a prodejních kanálů.

Rodiče bude jistě zajímat kompletní správa práv a rodičovský zámek, vše chráněné zvoleným heslem. V balení je také jeden Scart kabel, ale nevím jestli RGB a receiver v provozním módu spotřebuje 25 W. Osobně jsem čekal horší kvalitu obrazu, než je ta skutečná, proto jsem (až na ty lapálie s řazením programů) spokojen, instalace byla celá zdarma, pouze jsem platil 200,- za další materiál (průchodka do okna, delší koaxiální kabel a nějaké vícepráce). Smlova je pak, v případě instalace zdarma, na jeden rok, poté na dobu neurčitou, přičemž první měsíc je paušál za korunu, poté stojí základní programová nabídka 689,- včetně dph.

Domovská www stránka UPC Direct je zde.