Nezávislý blog Michala Jonáše o hrách všeho druhu

Xbox360.jpgNedávno se začala, tedy nejprve na domácím zámořském trhu, prodávat nová vylepšená verze Xbox 360 pojmenovaná Elite. A hned se vyrojilo plno stížností, kterak je tato mutace extrémně poruchová a jak doslova ničí zasunuté disky. Inu, trošku jsem to čekal, protože Xboxu 360 patří neslavný primát největšího zmetku mezi konzolemi. Míra porouchaných přístrojů je skoro šílená. Např. v jedné anketce na komunitním webu této konzole uvedla více než třetina respondentů, že se jim Xbox porouchal a odmítl službu.

Některé pesimističtější zdroje dokonce hovoří až o 50% poruchovosti nových konzolí. Mě naštěstí Xbox 360 funguje již měsíce v pořádku, i když občasným potížím s neochotou načíst zcela čistý originální disk jsem se také setkal. Proto by se asi nikdo nedivil implementaci jednoduchého zálohování obsahu pevného disku, tak jak to prakticky umí Playstation 3. Jenže Xbox 360 nic takového nenabízí. A nový samostatně prodávaný větší 120GB pevný disk na tom bohužel vůbec nic nezměnil. Pokud jste tedy přemýšleli o nákupu dalšího pevného disku za účelem zálohy, tak máte zcela nelogicky smůlu. Leda "vygooglovat" nějaké řešení třetích výrobců.

V balení s velkým diskem je sice speciální kabel a CD disk s programem pro transfer dat, nicméně zhruba hodinový (sic!) úkon spočívá v překopírování všech dat na nový disk a následném pomalém formátování strarého disku, kde již nic nezbude. Vždy tedy můžete pouze zcela přenést data z jednoho disku na druhý, přičemž zdroj bude zcela smazán. Možná by si s obnovou naformátovaných sektorů poradil nějaký záchranný program pro PC, tedy za předpokladu, že se starý disk nepřepisuje náhodnými řetězci, dále že počítač načte pevný disk Xboxu a do třetice že Xbox používá kompatibilní formát dat (FAT, NTSC). A to nemusí být vůbec jisté.

Další parádní botu Microsoft vyvedl právě se zmíněnou Elite edicí, která sice má již v základu 120GB pevný disk, ale onen propojovací kabel a software pro transfer souborů již nikoli! Tudíž svůj obsah nijak do nového disku nedostanete. Jediná cesta vede skrze formulář, jenž si musíte stáhnout, vytisknout, vyplnit a normální poštou zaslat na adresu Microsoftu! Ve 21. století pánové z Redmondu vymysleli opravdu výborné řešení. Nechápu, proč není transfer kit již součástí balení s Elite konzolí a nebo proč nestačí formulář vyplnit rovnou na webu. Takže po obdržení formuláře severoamerickým zákazníkům Microsoft dodatečně milostivě zdarma zašle vymodlený transfer kit.

Někdy se mi Microsoft s Xboxem pozdává, jako by zcela ignoroval konkurenci a byl si nesmírně jist sám sebou, protože jinak by asi nevymýšlel takovéto kraviny. Přitom na PS3 si můžete dle libosti měnit pevné disky notebookové velikosti, vytvářet partitiony, formátovat sektory a také zálohovat na externí média. Nicméně abych si také rýpnul do Sony, tak mě může vždy šlak trefit, když vyjmu za pochodu Blue-Ray disk s hrou z konzole, načež se PS3 vždy "hryzne" a nelze vůbec nic dělat. Už konzole mnoho let nazpět vrátily uživateli zpět základní menu po otevření dvířek, tak se mi zase nedostává rozumu, proč po vysunutí média PS3 nedokáže nic jiného, než se kousnout, přičemž pomůže až zdlouhavé znovu zapnutí konzole. A tak si zkrátka říkám, jestli není dobré zůstat u staré dobré PS2 a jí podobných přístrojků současné éry, které hráče vůbec tolik nezlobí, jako její modernější bratříčci.